Nietrzeźwy kierujący stracił prawo jazdy
Policjanci z Jasła zatrzymali pijanego kierowcę. 49-latek kierował samochodem mając ponad półtora promila alkoholu w organizmie. Teraz za popełnione przestępstwo odpowie przed sądem.
Dzisiejszej nocy, przed godziną 2, policjanci z Jasła na ulicy Floriańskiej, zatrzymali do kontroli drogowej osobowe audi. W trakcie interwencji mundurowi postanowili sprawdzić stan trzeźwości kierującego. Jak się okazało, 49-letni mieszkaniec gminy Jedlicze, był pijany. Policyjny alkomat wskazał 1,6 promila alkoholu w jego organizmie.
Funkcjonariusze za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy. Teraz za przestępstwo, którego się dopuścił odpowie przed sądem.
Apelujemy do kierujących!!! Piłeś, nie jedź!
Zabawy i spotkania sylwestrowe z pewnością będą okazją do wznoszenia toastów. Jeśli jednak zdecydujemy się na spożywanie alkoholu, powinniśmy pamiętać, że bezwzględnie należy zrezygnować wówczas z prowadzenia pojazdu. Osoby, które łamią zakazy nie mogą czuć się bezkarne, bowiem prawdopodobieństwo ujawnienia takiego czynu jest duże, a ewentualne konsekwencje bardzo poważne. Za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości grozi nawet 2 lata pozbawienia wolności, a za spowodowanie wypadku drogowego po alkoholu można nawet dożywotnio stracić prawo jazdy. Bardzo niebezpiecznym zjawiskiem jest też nieświadoma nietrzeźwość kierującego. Najczęściej ma ona miejsce, gdy ktoś pił alkohol poprzedniego dnia i wydaje mu się, że w organizmie nie zostało śladu po „promilach”. Okazuje się jednak, że nawet kilkugodzinny sen nie gwarantuje, że będziemy w dobrej dyspozycji do prowadzenia pojazdu.
Zapamiętaj !
- Nie wybieraj się samochodem jako kierowca na imprezę, na której będzie podawany alkohol.
- Jeśli jesteś gospodarzem przyjęcia, na którym serwowany jest alkohol, zadbaj o bezpieczny powrót zmotoryzowanych gości. Zapewnij im nocleg, zamów taksówkę itp.
- Nie wyśmiewaj się z niepijących i nie nakłaniaj ich do picia.
- Nie zmuszaj kierowców do wznoszenia toastów.
- Jeśli jesteś pasażerem nigdy nie wsiadaj do samochodu z kierowcą, który pił alkohol. Powstrzymaj go, żeby nie prowadził pojazdu.
- Będąc pieszym stosuj zasadę szczególnej ostrożności podczas przechodzenia przez jezdnię. Zanim wyjdziesz z domu przymocuj do ubrania element odblaskowy.
Przypominamy także, że kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości (gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila) to przestępstwo zagrożone karą pozbawienie wolności do dwóch lat, ograniczenia wolności lub grzywny oraz zakazem prowadzenia pojazdów na czas od 3 do 15 lat. Jeżeli sprawca był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
Osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości muszą się także liczyć z dotkliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych - w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości.
Apelujemy do wszystkich: jeśli widzisz, że nietrzeźwy chce prowadzić, nie pozwól na to! Uniemożliwiając jazdę pijanemu kierowcy ochronisz przed nieszczęściem jego i tych, których może spotkać na swojej drodze.
pw/KWP Rzeszów