Wydarzenia

Szkolenie z zakresu interwencji wobec osób z zaburzeniami psychicznymi

Data publikacji 09.05.2019

Wzmocnienie umiejętności oraz zwiększenie wiedzy z zakresu podejmowania interwencji wobec osób z zaburzeniami psychicznymi, było głównym celem szkolenia policjantów, które odbyło się w Szpitalu Specjalistycznym w Jaśle. W edukacyjnym spotkaniu prowadzonym przez specjalistów z zakresu psychiatrii i psychologii, uczestniczyło 22 funkcjonariuszy.

Doświadczanie kontaktu z osobami przejawiającymi zaburzenia psychiczne oraz agresję, niezależnie od wykonywanego zawodu, wiąże się często z koniecznością radzenia sobie z sytuacjami kryzysowymi. W wielu przypadkach interwencje wobec takich osób są bardzo trudne, wymagające cierpliwości, wyrozumiałości ale także stanowczego szybkiego działania i podejmowania właściwych decyzji, przy jednoczesnym przestrzeganiu praw i wolności człowieka. Znajomość podstawowych zasad postępowania w takich przypadkach jest zatem niezwykle pomocna. 

Wychodząc naprzeciw tej problematyce, dostrzegając przy tym potrzebę podnoszenia umiejętności i wiedzy policjantów z zakresu postępowania z osobami agresywnymi przejawiającymi zaburzenia psychiczne, współpracując z jasielskim szpitalem zainicjowano doskonalenie zawodowe dla funkcjonariuszy Policji. Dzięki wsparciu i pomocy Michała Burbelki Dyrektora Szpitala Specjalistycznego w Jaśle, policjanci pełniący służbę na terenie powiatu jasielskiego mieli okazję uczestniczyć w szkoleniu prowadzonym przez specjalistów z zakresu psychiatrii i psychologii.

Edukacyjne spotkanie odbyło się we wtorek na terenie Szpitala Specjalistycznego w Jaśle. Prowadzący je specjaliści psychiatrii i psychologii m.in. lek. med. Ewa Teneta Kierownik Poradni Zdrowia Psychicznego w Jaśle oraz Grzegorz Soda psycholog-psychoterapeuta, przekazali najważniejsze informacje z zakresu wiedzy medycznej obejmującej przyczyny, diagnostykę i leczenie osób z zaburzeniami. Policjanci przyswajali także wiedzę na temat technik psychologicznych redukujących napięcie i agresję. W końcowej części szkolenia nie zabrakło także czasu na dyskusję, wymianę doświadczeń i omówienie przy tym obowiązujących przepisów regulujących postępowanie w sytuacji zagrożenia. 

Szkolenie niewątpliwie wzmocniło umiejętności policjantów, pozwoliło na wymianę doświadczeń i dobrych praktyk, co w efekcie wpłynie na profesjonalne i bezpieczne podejmowanie interwencji w sytuacjach zagrożenia. 

pw 

 

  • policjanci siedzący przy stole wysłuchujący prelekcji prowadzących szkolenie, w tle prezentacja multimedialna
    foto: KPP Jasło
  • policjanci siedzący przy stole wysłuchujący prelekcji prowadzących szkolenie, w tle prezentacja multimedialna
    foto: KPP Jasło
  • policjanci siedzący przy stole wysłuchujący prelekcji psychologa, w tle prezentacja multimedialna
    foto: KPP Jasło
Powrót na górę strony