Wydarzenia

Uroczyste otwarcie wystawy „Policja w służbie Niepodległej”

Data publikacji 29.11.2019

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle, odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Policja w służbie Niepodległej”. Wernisaż, poprzedzony był wykładem na temat historii Policji. Wydarzenie to wpisuje się w jubileusz 100-lecia powstania Policji Państwowej, dlatego była to także okazja do uroczystych odznaczeń okolicznościowymi medalami. Wystawę będzie można oglądać do 14 grudnia br.

Przez najbliższe dwa tygodnie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle, mieszkańcy naszego regionu będą mogli zapoznać się z wystawą historią „Policja w służbie Niepodległej”. Jej uroczyste otwarcie odbyło się wczoraj o godzinie 13. Dotychczas wystawa poświęcona historii Policji Państwowej pokazywana była w wielu miejscach na terenie całego Podkarpacia. Odwiedzając poszczególne powiaty i miejscowości, wzbogacana była o kolejne tablice, na których zamieszczano historyczne fotografie i informacje na temat losów tamtejszych lokalnych funkcjonariuszy Policji Państwowej. Tak też stało się w Jaśle. Dzięki wsparciu i zaangażowaniu NSZZ Policjantów w Jaśle oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji IPA Region Jasło, wystawa wzbogaciła się o dwie nowe tablice „Poczet Komendantów Powiatowych Policji Państwowej w Jaśle (1919 – 1939)” oraz „Siedziby komend formacji policyjnych szczebla powiatowego w Jaśle”, przedstawiające historyczne fotografie jasielskich komendantów okresu międzywojennego oraz budynki komend powiatowych. Docelowo tablice historyczne zawisną w nowej siedzibie jasielskiej Policji. 

W uroczystym wernisażu uczestniczyli m.in. Maria Kurowska - Poseł na Sejm RP, Ryszard Pabian - Burmistrz Miasta Jasła, Henryk Rak - Przewodniczący Rady Miejskiej Jasła, mł. insp. Mariusz Skiba - Naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej KWP w Rzeszowie, mł. insp. Mirosław Kawa - Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Jaśle, st. asp. Krzysztof Filip - Wiceprzewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów w Rzeszowie, asp. szt. Jerzy Poszelężny - Przewodniczący Zarządu Terenowego NSZZ Policjantów w Jaśle, Helena Gołębiowska - Dyrektor Jasielskiego Domu Kultury, Dorota Woźnica - Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle, Waldemar Janosiewicz - przedstawiciel Wojskowej Komendy Uzupełnień w Jaśle, st. bryg. Marek Górniak - Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle, a także kadra kierownicza, policjantki, policjanci i pracownicy cywilni Komendy Powiatowej Policji w Jaśle, pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz uczniowie klasy mundurowej Liceum Ogólnokształcącego w Kołaczycach.

Otwarcie wystawy poprzedzone było wykładem na temat historii Policji Państwowej na ziemi jasielskiej, który wygłosił mł. insp. dr Mariusz Skiba - Naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Podczas prezentacji w głównej mierze nawiązując do okresu międzywojennego omówił losy policjantów z terenu powiatu jasielskiego i byłej Galicji, w tym także historię oficerów Policji - ofiar zbrodni Katyńskiej.

Inauguracja wystawy, która ściśle łączy się z tegorocznym jubileuszem setnej rocznicy powstania Policji, była także dogodną okazją do wyróżnienia osób, które od wielu lat ściśle współpracują z Policją i przyczyniają się do powodzenia wielu inicjatyw i przedsięwzięć. Decyzją Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów w Rzeszowie, za zasługi patriotyczne oraz działalność na rzecz związków zawodowych Policjantów, okolicznościowym medalem w setną rocznicę powołania Policji Państwowej odznaczono Helenę Gołębiowską oraz Dorotę Woźnica.

Okolicznościowymi medalami z okazji 100-lecia Policji, uhonorowani zostali także policjanci m.in. ml. insp. Mariusz Skiba, kom. Anna Śnieżek, asp. szt. Marcin Kolbusz, asp. szt. Piotr Kosiba, asp. szt. Edward Misiołek, asp. szt. Kazimierz Pawlik, asp. szt. Grzegorz Świędrych i asp. szt. Sławomir Braczyk

Uroczystej dekoracji dokonali st. asp. Krzysztof Filip Wiceprzewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów w Rzeszowie oraz asp. szt. Jerzy Poszelężny - Przewodniczący Zarządu terenowego NSZZ Policjantów w Jaśle. Odznaczeni odebrali także gratulacje z rąk mł. insp. Mirosława Kawy - Zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Jaśle oraz mł. insp. Mariusza Skiby - Naczelnika Wydziału Komunikacji Społecznej KWP w Rzeszowie. 

Organizatorem wystawy jest Komenda Powiatowa Policji w Jaśle wraz z Miejską Biblioteką Publiczną w Jaśle przy współpracy z Komendą Wojewódzką Policji w Rzeszowie oraz Muzeum Regionalnym w Jaśle. 

Prezentowana ekspozycję można oglądać w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle do 14 grudnia br. 

KPP Jasło/pw
    

 

 • foto: KPP Jasło
 • foto: KPP Jasło
 • foto: KPP Jasło
 • foto: KPP Jasło
 • foto: KPP Jasło
 • foto: KPP Jasło
 • foto: KPP Jasło
 • foto: KPP Jasło
 • foto: KPP Jasło
 • foto: KPP Jasło
 • foto: KPP Jasło
 • foto: KPP Jasło
 • foto: KPP Jasło
 • foto: KPP Jasło
 • foto: KPP Jasło
Powrót na górę strony