Społeczna kampania "dokumenty zastrzeżone"
Utrata dowodu osobistego może stanowić początek kłopotów, których konsekwencje mogą być co najmniej nieprzyjemne. Jeżeli przestępca zostanie posiadaczem czyjegoś dowodu osobistego to znaczący problem dla osoby, która taki dokument straciła.
System Banków Polskich chroni przed wyłudzeniami z użyciem cudzej tożsamości. To ogólnopolska baza milionów skradzionych i zagubionych dokumentów.
W III kwartale 2019 r. padł rekord liczby dokumentów zastrzeżonych w Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE – w tym okresie baza wzrosła o ponad 45,2 tysiąca szt. To najlepszy wynik od 12 lat objętych badaniem w raporcie infoDOK. Jednocześnie liczba zablokowanych prób wyłudzeń kredytów utrzymała się na stosunkowo niskim poziomie 1,2 tys. takich przypadków, których łącznie próbowano ukraść 66,6 mln zł.
W okresie lipiec – wrzesień 2019 r. baza Systemu DZ wzrosła o 45.208 szt. dokumentów i zawierała łącznie ponad 1 milion 824 tysiące szt. dokumentów zastrzeżonych z powodu ich zagubienia lub kradzieży.
Działania oszustów z wykorzystaniem utraconego dowodu są nieograniczone. Osoba posługująca się naszym dokumentem może wyłudzić kredyt, dokonać zakupu ratalnego rożnego rodzaju sprzętów lub wypożyczyć samochód, który nie zostanie później zwrócony. Pomimo, że nie popełniliśmy żadnego czynu zabronionego, to możemy zostać narażeni na nieprzyjemne konsekwencje. W przypadku utraty dokumentu, niezwłocznie zastrzeżmy je w banku, co uniemożliwia wykorzystanie ich przez inne osoby.
Jak chronić swój dowód osobisty?
- Nigdy nie pożyczaj nikomu swojego dowodu,
- Nie zostawiaj dowodu osobistego bez nadzoru,
- Bądź czujny: nie pozwalaj kopiować dowodu za każdym razem, gdy ktoś tego żąda. Kopie dowodu przekazuj wyłącznie zaufanym instytucjom w uzasadnionych przypadkach.
- Nigdy pod żadnym pozorem nie oddawaj dowodu osobistego w zastaw.
- Nie podawaj danych obcej osobie, która prosi o nie przez telefon.
Więcej informacji na ten temat znajduje się tutaj