Pamiętajmy o bezpieczeństwie podczas tegorocznych ferii zimowych - Wydarzenia - Policja Podkarpacka

  • informacje dla nieslyszacych

Wydarzenia

Pamiętajmy o bezpieczeństwie podczas tegorocznych ferii zimowych

Data publikacji 09.01.2020

Wkrótce rozpoczną się ferie zimowe. Dla uczniów będzie to czas beztroski i wypoczynku. Niektórzy wyjadą na zimowiska, do rodziny, wielu pozostanie w domach. Jak co roku, nad bezpieczeństwem najmłodszych czuwać będą policjanci. Z myślą o dzieciach, ale też ich rodzicach, wychowawcach i organizatorach zimowych atrakcji, przedstawiamy kilka wskazówek i informacji na temat bezpiecznych ferii.

Dla dzieci i młodzieży to wspaniały czas odpoczynku od obowiązków szkolnych i nauki, relaksu w domu i na świeżym powietrzu. Dla ich opiekunów to czas szczególnego zainteresowania się warunkami bezpieczeństwa podczas tego wypoczynku. Dla policjantów to codzienność – a więc kontrole pojazdów, trzeźwości i uprawnień kierujących, stanu technicznego samochodów i autokarów przewożących dzieci.

Jasielscy policjanci przez najbliższe tygodnie kierując się wytycznymi zawartymi w akcjach i działaniach prewencyjnych m.in. "Bezpieczne Ferie 2020", czy "Kręci Mnie Bezpieczeństwo Na Stoku",  zadbają o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w miejscach ich zabaw. Odwiedzą też zimowiska. Tam będą spotykać się z ich uczestnikami oraz opiekunami. Podczas spotkań przypomną zasady związane z bezpieczeństwem i występującymi zagrożeniami. Kontrolą objęte zostaną również "dzikie lodowiska" i osiedlowe place zabaw. 

Ferie na drogach

Podobnie jak w latach ubiegłych w ramach akcji "Bezpieczne Ferie 2020", policjanci ruchu drogowego będą czuwać będą nad bezpieczeństwem podróżujących. Na głównych szlakach komunikacyjnych oraz drogach prowadzących do miejscowości, w których zorganizowane zostały zimowiska, będzie zdecydowanie więcej policyjnych patroli. Mundurowi podczas działań szczególną uwagą obejmą kierowców pojazdów przewożących dzieci i młodzież. Będą również sprawdzać trzeźwość i uprawnienia kierowców, ale także prędkość i stan techniczny samochodów osobowych i autokarów. 

Osoby zainteresowane taką kontrolą prosimy o kontakt z Wydziałem Ruchu Drogowego komendy w Jaśle tel. 13 44 38 350 (w godz. 8-15). Aby uniknąć zbędnego czekania prosimy z wyprzedzeniem umawiać się na kontrolę autokaru, podając dokładną godzinę i miejsce jego odjazdu. Podczas kontroli sprawdzany będzie stan techniczny autokaru, sprawność psychofizyczna kierowcy, jego uprawnienia oraz trzeźwość. Po takiej kontroli kierowca autokaru otrzyma protokół.

Ważne wskazówki 

Bezpieczeństwo nasze oraz dzieci podczas ferii w dużej mierze zależy od nas samych. Warto zatem przed rozpoczęciem wypoczynku "odrobić z dziećmi zadanie domowe" na temat bezpiecznych ferii. Robią to już policjanci, odwiedzając szkoły i spotykając się z najmłodszymi aby przestrzec ich przez zagrożeniami podczas zimowego wypoczynku. Także rodzice powinni porozmawiać z dzieckiem o bezpieczeństwie. Przed wyjazdem na zimowy wypoczynek uprzedźmy o zagrożeniach, jakie może napotkać. Przekażmy podstawowe informacje dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Wytłumaczmy, w jaki sposób w razie potrzeby będą mogły wezwać pomoc.

Warto przypomnieć dzieciom podstawowe zasady poruszania się pieszych po drogach w warunkach złej widoczności oraz gdy drogi są śliskie i zaśnieżone. Dzieci muszą mieć świadomość, że piesi o zmroku są przez kierowców słabiej dostrzegani. Droga hamowania na śliskiej nawierzchni wydłuża się. Tak więc przechodzenie przez ulicę zimą powinno być wykonywane przez dziecko ze szczególną ostrożnością, nawet na oznakowanym przejściu dla pieszych, czy przy zapalonym zielonym świetle dla ruchu pieszego. Należy pamiętać również o tym, że każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat.

Podczas tegorocznych ferii zimowych policjanci będą także realizować założenia ogólnopolskiej kampanii informacyjno-edukacyjnej pn. "Kręci Mnie Bezpieczeństwo Na Stoku". Jej podstawowym celem jest poprawa bezpieczeństwa, promowanie odpowiedzilanych postaw  narciarzy i swowbordzistów, poszerzenie wiedzy na temat odpowiedzialności prawnej związanej z naruszeniem przepisów obowiązujących na stokach oraz upowszechnianie Dekalogu Reguł Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) 

Elementem tej kampanii jest konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży na zilustrowanie Dekalogu Reguł FIS, organizowany przez Komendę Główną Policji oraz Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN. Dedykowana strona internetowa www.policja.pl/bezpieczenstwo-na-stoku.

pw

Powrót na górę strony