Wydarzenia

Uważajmy na oszustów

Data publikacji 03.03.2022

Policja przestrzega przed telefonami od osób podszywających się pod funkcjonariuszy służb mundurowych. Wczoraj ofiarą takich oszustów padła mieszkanka Łańcuta. Kobieta straciła kilkadziesiąt tysięcy złotych. 

Telefony od osób podających się za pracowników banku lub funkcjonariuszy policji do ludzi starszych z prośbą o pieniądze, to klasyczna metoda wyłudzeń stosowana przez oszustów. Tym razem ofiarą przestępców padła mieszkanka Łańcuta. Kobieta po rozmowie z fałszywym funkcjonariuszem CBŚP przekazała oszustom kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Do zdarzenia doszło wczoraj, przed południem. Na telefon mieszkanki Łańcuta zadzwonił mężczyzna, który przedstawił się jako funkcjonariusz Centralnego Biura Śledczego Policji w Rzeszowie. Oszust poinformował kobietę o prowadzonej tajnej akcji przeciwko grupie fałszerzy i wyłudzaczy, którzy m.in. sfałszowali również jej dowód osobisty. Fałszywy policjant poprosił pokrzywdzoną o pomoc w prowokacji przeciwko przestępcom. W trakcie tej „akcji” kobieta cały czas była na linii z oszustami i wykonywała ich polecenia. Pokrzywdzona wybrała z banku kilkadziesiąt tysięcy złotych, które następnie przekazał nieznanemu jej mężczyźnie.

Policja po raz kolejny przypomina, aby zachować czujność w rozmowach telefonicznych, w których nieznany rozmówca porusz temat naszych oszczędności. Metoda wyłudzeń na „wnuczka” czy „policjanta” ciągle stosowana jest przez oszustów wobec osób starszych. Dlatego bądźmy czujni i zawsze zweryfikujmy otrzymane w ten sposób informacje np. poprzez skontaktowanie się z innymi członkami rodziny. Pamiętajmy również, że każda telefoniczna próba podjęcia pieniędzy pod pozorem działań policji bądź innych służb oznacza oszustwo. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy się rozłączyć, a następnie jak najszybciej powiadomić Policję.

Powrót na górę strony