Wydarzenia

Fałszywy telefon – zagrożone oszczędności - tematem spotkania z policjantami

Data publikacji 21.07.2022

Metody oszustwa „na wnuczka” i „na policjanta" były tematem wczorajszych rozmów łańcuckich policjantów z seniorami. Profilaktyczne spotkanie odbyło się w ramach projektu współfinansowanego przez Unię Europejską pn. „Fałszywy telefon - zagrożone oszczędności”.

Telefony od osób podających się za krewnych lub funkcjonariuszy policji do osób starszych z prośbą o pieniądze, to już klasyczna metoda wyłudzeń, stosowana przez oszustów. Przestępcy często modyfikują swoje działania podszywając się również pod pracowników banków, prokuratorów czy też urzędników. Niestety wiele prób takich oszustw kończy się przekazaniem pieniędzy naciągaczom. Aby temu zapobiec policjanci prowadzą szereg działań edukacyjno – informacyjnych skierowanych do seniorów, którzy najczęściej padają ofiarą takich oszustów.

Wczoraj łańcuccy funkcjonariusze odwiedzili Ośrodek Opieki Dziennej „Pogodny Senior” w Wysokiej. W ramach projektu współfinansowanego przez Unię Europejską pn. „Fałszywy telefon - zagrożone oszczędności” policjanci rozmawiali z seniorami na temat m.in. metody oszustwa „na wnuczka” czy „na policjanta”. Do słuchaczy trafiły również materiały informacyjne oraz gadżety sfinansowane ze środków Programu Krajowego Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, które mają ostrzegać i przypominać o możliwości telefonicznego oszustwa.
 
Pamiętajmy, że każda telefoniczna próba przejęcia pieniędzy pod pozorem działań policji bądź innych służb oznacza oszustwo. Naszą czujność powinna również wzbudzić telefoniczna prośba o pieniądze od członka rodziny. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do tożsamości rozmówcy rozłączmy się, a następnie zadzwońmy na numer alarmowy lub danej jednostki policji.
Powrót na górę strony