Wydarzenia

Działania "Bezpieczna Droga do Szkoły"

Data publikacji 31.08.2015

Policja prowadzi działania „Bezpieczna Droga do Szkoły”, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa uczniom rozpoczynającym naukę po wakacyjnym wypoczynku. W ich gronie są uczniowie klas pierwszych, którzy po raz pierwszy przekroczą próg szkoły, a część z nich nie ukończyła jeszcze 7 lat.

Policja prowadzi działania „Bezpieczna Droga do Szkoły”, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa uczniom rozpoczynającym naukę po wakacyjnym wypoczynku. W ich gronie są uczniowie klas pierwszych, którzy po raz pierwszy przekroczą próg szkoły, a część z nich nie ukończyła jeszcze 7 lat.


Po okresie wakacyjnym, w początkowych dniach roku szkolnego na drogach całego kraju w rejonie szkół i innych placówek oświatowo-wychowawczych znacznie wzrasta natężenie ruchu, zarówno kołowego, jak i pieszego. Cechą charakterystyczną tego zjawiska jest fakt, iż w ruchu tym uczestniczą także dzieci, które nie mają żadnego przygotowania do odpowiedzialnego i bezpiecznego zachowania się na drodze, często także w wieku poniżej 7 – miu lat, a takie w myśl obowiązujących przepisów powinny bezwzględnie pozostawać pod opieką osób dorosłych.

Z kolei zwiekszenie ruchu znacząco wpływa na wzrost zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, co przejawia się głównie brakiem zachowywania szczególnej ostrożności przy wykonywaniu trudnych manewrów (wyprzedzania, cofania, skrętu w lewo itp.)  nagminnym przekraczaniem dozwolonym prędkości, niestosowaniem się do zakazów zatrzymywania i postoju, nieprzestrzegania obowiązku używania pasów bezpieczeństwa i przewożenia dzieci w fotelikach, nieprawidłowym przechodzeniem przez jezdnię, w tym zza stojących pojazdów.

Policja rokrocznie podejmuje działania, które mają poprawić stan bezpieczeństwa w pobliżu szkół. Działania takie rozpoczynają się jeszcze podczas wakacji, kiedy funkcjonariusze dokonują przeglądu  prawidłowości oznakowania pionowego i poziomego oraz urządzeń zabezpieczających na drogach w rejonie szkół na terenie powiatu łańcuckiego. O stwierdzonych nieprawidłowościach i uchybieniach zostają informowane właściwe organy w celu ich usunięcia.

Właściwe oznakowanie wymaga jeszcze respektowania ze strony wszystkich uczestników ruchu drogowego, stąd policjanci podejmują dalsze działania. Podstawową formą realizacji tych działań jest pełnienie służby przez umundurowane patrole prewencyjne w tym policjantów RD przy użyciu radiowozów oznakowanych na drogach w rejonie szkół i przedszkoli, gdzie występuje duże natężenie ruchu kołowego i pieszego, zwłaszcza w porach dojazdu i powrotu dzieci do tych miejsc. 

Metody dyscyplinowania uczestników ruchu drogowego w zakresie eliminowania głównych przyczyn wypadków i kolizji drogowych to:
  • nasilone kontrole drogowe połączone ze sprawdzeniem stanu trzeźwości kierujących, prawidłowości przewożenia pasażerów, zwłaszcza tych małoletnich (do lat 12) przy wykorzystaniu urządzeń zabezpieczających do przewozu dzieci,
  • kontrole stanu technicznego pojazdów wykonujących transport zbiorowy dzieci/uczniów,
  • kontrola prędkości przy użyciu RMP/LMP.
  • w miarę potrzeby ręczne regulowanie ruchu drogowego na skrzyżowaniach i przejściach dla pieszych,
  • egzekwowanie zakazów zatrzymywania i postoju w rejonie tych obiektów, zwłaszcza w przypadkach ograniczających widoczności innym kierującym, i tamujących ruch (rejon przejść dla pieszych, skrzyżowań, zakrętów, wjazdów/wyjazdów).

Ponadto początkiem września policjanci w porozumieniu z dyrektorami szkół podstawowych przeprowadzą spotkania-prelekcje z dziećmi klas 2-3 na temat podstawowych zasad bezpiecznego zachowania się na drodze oraz poprowadzą praktyczną naukę przekraczania jezdni dla uczniów klas pierwszych. 
 
  • Foto - archiwum KPP Łańcut
Powrót na górę strony