Debata społeczna o dopalaczach
Data publikacji 25.09.2015
Miejski Dom Kultury w Łańcucie był miejscem powiatowej debaty społecznej zorganizowanej przez Komendę Powiatową Policji w Łańcucie wspólnie ze Starostwem Powiatowym. Tematem debaty były zagrożenia związane z tzw. dopalaczami.
Miejski Dom Kultury w Łańcucie był miejscem powiatowej debaty społecznej zorganizowanej przez Komendę Powiatową Policji w Łańcucie wspólnie ze Starostwem Powiatowym. Tematem debaty były zagrożenia związane z tzw. dopalaczami.
Debatę rozpoczęli wspólnie Starosta Łańcucki Adam Krzysztoń i Komendant Powiatowy Policji w Łańcucie nadkom. Andrzej Zygadło. Powitali zaproszonych gości i licznie przybyłą młodzież szkolną. Następnie głos zabrał Zastępca Komendanta nadkom. Grzegorz Błaszczyk prezentując skalę przestępczości narkotykowej w powiecie łańcuckim.
Po nich głos zabrali zaproszeni goście. Jako pierwsza wystąpiła dr Jolanta Kluz-Zawadzka, która jest znaną i cenioną specjalistką m.in. w leczeniu uzależnień. Obrazowo przedstawiła skutki działania dopalaczy na organizm ludzki z medycznego punktu widzenia oraz opisała przypadki lokalnych zatruć.
Jako drugi wystąpił Jacek Wrona, były policjant, obecnie biegły sądowy z zakresu kryminologii przestępczości narkotykowej. Problemem środków odurzających i później dopalaczy zajmuje się od wielu lat, dlatego jego wykład poparty był doświadczeniem i wiedzą z tej dziedziny. Mówił o zagrożeniach związanych z dopalaczami, wyjaśniał, dlaczego walka z nimi jest taka trudna i udowadniał łatwość wpadnięcia w uzależnienie.
Kolejnym punktem debaty była dyskusja oraz wnioski.
Ostatnim punktem była ankieta, o wypełnienie której zostali poproszeni wszyscy obecni. Wyniki ankiety pozwolą na lepsze organizowanie podobnych przedsięwzięć w przyszłości, jednocześnie wskażą kierunki i problemy, które należy wziąć pod uwagę wybierając temat następnej debaty.
Podczas debaty, a także po jej zakończeniu obecni mogli zapoznać się z działalnością PSSE w Łańcucie na przygotowanym stoisku. Pracownicy sanepidu proponowali badania poziomu zawartości tlenku węgla w powietrzu wydychanym z płuc przy pomocy aparatu smokolyzer, ćwiczenia z użyciem alkogogli i narkogogli. Dodatkowo rozdawali ulotki dotyczące „dopalaczy” oraz materiały edukacyjne kampanii społecznej pt. „Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu”, której celem jest zwiększenie wiedzy na temat skutków zdrowotnych używania substancji psychoaktywnych, a także ograniczenie ich stosowania.
Razem z nimi zaprezentowali się uczniowie Zespołu Szkół nr 3 w Łańcucie jako szkoły promującej zdrowie.
Organizacja debaty, w której wzięło udział ponad 400 osób, była możliwa dzięki współpracy i wsparciu ze strony Starostwa Łańcuckiego oraz Urzędu Miasta Łańcuta. Składając wyrazy wdzięczności za pomoc należy podkreślić konieczność i gotowość współpracy wymienionych samorządów w obliczu zagrożenia społecznego, jakim bez wątpienia są dopalacze.