7 miesięcy działania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa
20 września 2016 r. udostępniona została „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa” dla województwa podkarpackiego. W ciągu 7 miesięcy funkcjonowania mapy w powiecie łańcuckim pojawiło się 271 zgłoszeń. Przekraczanie dozwolonej prędkości oraz nieprawidłowe parkowanie to najczęstsze z nich.
Mapa to innowacyjne narzędzie, które umożliwia mieszkańcom przekazywanie Policji informacji o miejscach i zdarzeniach, które mają wpływ na poczucie bezpieczeństwa. Poprzez interaktywną stronę internetową każdy ma możliwość anonimowego wskazania miejsca, gdzie często dochodzi do niepożądanych i uciążliwych dla mieszkańców zdarzeń.
W powiecie łańcuckim od początku funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa zaznaczono 271 miejsc zagrożonych. Zgłoszenia dotyczyły przede wszystkim bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Najczęściej wskazywano miejsca, gdzie miało dochodzić do przekraczania dozwolonej prędkości - 102 zgłoszenia oraz nieprawidłowego parkowania pojazdów - 43. Uczestnicy ruchu wskazywali też na złą organizację ruchu drogowego – 19 oraz nieprawidłowe oznakowanie drogi - 16. Na terenie miasta oraz w centrach poszczególnych gmin mieszkańcy wskazywali przede wszystkim zagrożenia związane ze spożywaniem alkoholu w miejscach niedozwolonych – 37 zgłoszeń oraz z grupowaniem się małoletnich - 17.
Dostęp do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa możliwy jest ze stron internetowych podkarpackiej Policji. Zgłoszenie nanosi się na wyświetlonej mapie zagrożeń poprzez interfejs użytkownika, postępując zgodnie z przewidzianym algorytmem. Każdy sygnał o zagrożeniu jest weryfikowany, jeśli sytuacja się potwierdzi policjanci dążą do usunięcia konkretnego zagrożenia.
Należy jednak pamiętać, że strona nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112, 997