O bezpieczeństwie podczas Festynu św. Krzysztofa
Wczoraj w Łańcucie odbyła się inauguracja XIII Ogólnopolskiego Tygodnia Św. Krzysztofa. W imprezie wzięli udział policjanci z Rzeszowa oraz z Łańcuta, którzy w wspólnie prowadzili działania profilaktyczne „Kręci mnie bezpieczeństwo”
Na miejsce festynu rozpoczynającego obchody XIII Ogólnopolskiego Tygodnia Św. Krzysztofa organizatorzy wybrali miasto Łańcut. Oprócz MIVA Polska, Krajowego Duszpasterstwa Kierowców oraz Urzędu Miasta Łańcut do organizacji imprezy włączyła się Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie oraz Komenda Powiatowa Policji w Łańcucie.
Festyn rozpoczął się uroczystą mszą świętą w intencji wszystkich kierowców i dobroczyńców MIVA Polska, którą celebrował Abp Józef Michalik. W trakcie nabożeństwa apel policji o bezpieczeństwo na drodze wygłosił oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Łańcucie st. sierż. Wojciech Gruca. W krótkich słowach przytoczył policyjne statystyki oraz najczęstsze przyczyny wypadków drogowych. Zaapelował również do kierowców i motocyklistów o rozwagę i zgodną z przepisami jazdę. Na koniec prośbę o widoczność na drodze skierował do niechronionych uczestników ruchu: pieszych i rowerzystów.
Po mszy, na placu obok Kościoła pw. Św. Michała Archanioła, odbyło się oficjalne rozpoczęcie Ogólnopolskiego Festynu św. Krzysztofa. Wśród wielu atrakcji przygotowanych przez organizatorów dużym zainteresowaniem cieszyło się policyjne stoisko. Uczestnicy imprezy mogli usiąść w policyjnym radiowozie oraz na policyjnym motocyklu, a także zobaczyć policyjne konie z Zespołu Konnego Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.
Na policyjnym stanowisku przygotowanym przez Wydziały Prewencji i Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie oraz Komendę Powiatową Policji w Łańcucie, uczestnicy mogli znaleźć wiele ciekawych informacji. W ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo”, którego inicjatorem jest Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, policjanci rozmawiali z uczestnikami festynu na temat bezpiecznego wypoczynku, rozdawali ulotki oraz odblaski. Dorośli z uwagą słuchali na temat zagrożeń grożących dzieciom i młodzieży podczas wakacji. Dzieci miały natomiast możliwość pokolorowania radiowozu oraz policjanta, za co otrzymywały słodki upominek. Dla każdego z małych uczestników funkcjonariusze przygotowali również kolorowanki oraz książeczki dotyczące bezpiecznego zachowania na akwenach, w tym zasadach bezpiecznej kąpieli.