„Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – Możesz mieć na nie wpływ!”
„Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – Możesz mieć na nie wpływ!” to tytuł debaty, która odbyła się dzisiaj w Gminnym Ośrodku Kultury i Czytelnictwa w Białobrzegach. Głównym cele spotkania było zwrócenie uwagi na problemy i zagrożenia młodych mieszkańców gminy Białobrzegi.
Organizatorami spotkania byli Komendant Powiatowy Policji w Łańcucie nadkom. Andrzej Żygadło oraz Wójt Gminy Białobrzegi Franciszek Masłoń. Przełożony łańcuckich policjantów rozpoczął debatę od przywitania przybyłych gości, wśród których byli m. in. przedstawiciele szkół z terenu gminy. Następnie omówił strukturę organizacyjną Komendy Powiatowej Policji w Łańcucie oraz stan bezpieczeństwa na terenie gminy.
Kolejnym punktem debaty było omówienie najistotniejszych problemów dotyczących miejsc wskazanych przez mieszkańców gminy w Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Rzecznik Prasowy łańcuckiej komendy st. sierż. Wojciech Gruca omówił również działanie aplikacji "Moja Komenda" oraz założenia programu „Dzielnicowy Bliżej Nas”.
Następnie głos zabrał mł. asp. Mirosław Brud, który poprzez prezentację multimedialną przedstawił problem narkotyków i nowych substancji odurzających wśród młodzieży. Uczestnikom spotkania przedstawił również zawartość policyjnej walizki wypełnionej atrapami m.in. LSD, heroiny, marihuany oraz akcesoriami do zażywania narkotyków. Na koniec zwrócił uwagę na slang, którym posługuje się dzisiejsza młodzież podczas rozmów o środkach odurzających.
Głos w debacie zabrał również Kierownik Rewiru Dzielnicowych asp. sz. Tomasza Woś oraz Dzielnicowych Gminy Białobrzegi asp. szt. Stanisław Fleszar, którzy omówili sposoby współdziałania placówek edukacyjnych i Policji w zakresie ochrony młodzieży przed narkotykami i dopalaczami.
Przedostatnim punktem debaty była dyskusja oraz wnioski. Komendant Powiatowy Policji w Łańcucie odpowiadał na pytania oraz odnosił się do uwag zgłaszanych przez uczestników debaty. Przedstawiciele oświaty zwrócili uwagę na potrzeby uświadamiania rodziców uczniów w zakresie zagrożeń związanych z używaniem środków odurzających.
Na koniec nadkom. Andrzej Żygadło podsumował debatę oraz poprosił o wypełnienie anonimowych ankiet, które wraz z uwagami zgłoszonymi w czasie spotkania wskażą kierunki i cele przyszłych policyjnych działań.