Wydarzenia

W weekend lescy policjanci zatrzymali trzech nietrzeźwych kierowców

Data publikacji 04.07.2022

Podczas minionego weekendu na drogach powiatu leskiego policjanci zatrzymali trzech pijanych kierujących. Zgodnie z kodeksem karnym za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości grozi kara pozbawienia wolności do lat 2. Czwarty z zatrzymanych do kontroli kierowców znajdował się w stanie po użyciu alkoholu.

W piątkowy wieczór policjanci zostali powiadomieni o nietrzeźwym motocykliście, który miał poruszać się po miejscowości Jabłonki. Zatrzymany już w domu 28-latek przyznał się, że przed chwilą wrócił z jazdy motocyklem, na co wskazywał stan pojazdu. Oświadczył również, że w ciągu dnia wypił 16 piw. Alkomat wykazał, że mężczyzna ma w organizmie 3,45 promila alkoholu. Okazało się również, że nie posiada on uprawnień do kierowania motocyklem.

W sobotę około godz. 11, w ramach działań "Trzeźwy weekend”, policjanci w Baligrodzie zatrzymali do kontroli kierującego volkswagenem mieszkańca tej bieszczadzkiej miejscowości. 55-latek miał w organizmie 0,37 promila alkoholu, odpowie więc za wykroczenie, jakim jest jazda w stanie po użyciu alkoholu.

Również w sobotę, po godz. 22, w Lesku policjanci kontrolowali kierującego pojazdem audi a4 mieszkańca Żarnowej. 26-latek w organizmie miał 1,6 promila alkoholu. Kierowca przyznał się, że w ciągu dnia wypił ponad 2 l piwa oraz wódkę, po czym wsiadł za kierownicę.

W niedzielny poranek policjanci udali się na miejsce kolizji drogowej, do jakiej doszło w Olszanicy. Mercedesem B200 do rowu wjechał 62-letni mieszkaniec Ustrzyk Dolnych. Okazało się, że mężczyzna jest nietrzeźwy- badanie alkomatem wykazało stężenie ponad promil alkoholu w jego organizmie.

Po raz kolejny policjanci apelują o zachowanie trzeźwości podczas kierowania jakimkolwiek pojazdem!

Pamiętajmy, że  alkohol to substancja psychoaktywna, która – nawet w małej dawce – wpływa na funkcje mózgu. Spowalnia przepływ impulsów nerwowych. Pogarsza się nasza zdolność do oceny sytuacji, pamięć, percepcja, czujność i samokontrola. Alkohol upośledza koordynację wzrokowo-ruchową i wydłuża czas reakcji na bodźce zewnętrzne.  

Zgodnie z kodeksem karnym o stanie po spożyciu alkoholu mówimy, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi od 0,2 do 0,5 promila. Osobie, która prowadzi pojazd w takim stanie, grożą wysoka grzywna, zatrzymanie prawa jazdy, a nawet areszt!

Stan nietrzeźwości występuje, gdy zawartość alkoholu w organizmie przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość. Kierującemu w stanie nietrzeźwości grożą grzywna, kara ograniczenia albo pozbawienia wolności do lat 2 (w przypadku recydywistów – od 3 miesięcy do 5 lat).

Powrót na górę strony