Wydarzenia

Zakończenie tegorocznej edycji kampanii profilaktycznej „Bezpieczny szlak” w Bieszczadach

Data publikacji 29.10.2022

Choć piękna pogoda pozwala mieć nadzieję, że Bieszczady w najbliższych tygodniach nadal będą odwiedzane przez turystów, to tradycyjnie koniec października uważa się za zakończenie sezonu turystycznego. Z tej okazji, lescy policjanci przeprowadzili w górach akcję profilaktyczną stanowiącą zakończenie tegorocznej edycji kampanii „Bezpieczny szlak”.

Kampania profilaktyczna „Bezpieczny szlak”, stworzona przez policjantów Komendy Powiatowej Policji w Lesku poświęcona jest bezpieczeństwu osób, które wypoczywają w górach. Adresatami projektu są turyści wybierający aktywną formę wypoczynku - górskie wędrówki,  w szczególności dzieci i młodzież. Działania w ramach kampanii prowadzone były przez całe wakacje oraz we wrześniu i październiku, kiedy w góry przyjeżdża najwięcej turystów. 

W piątek, korzystając z gościnności pracowników Bieszczadzkiego Parku Narodowego, którzy wzięli udział w działaniach, przeprowadzono akcję profilaktyczną zamykającą tegoroczną- pierwszą, ale liczymy że nie ostatnią- edycję kampanii.

W schronisku na szczycie Połoniny Wetlińskiej turyści mogli przypomnieć sobie o zasadach bezpiecznego wypoczynku, jak również poznać zagrożenia, jakie mogą nas spotkać  w górach czy lesie, o czym opowiadali zarówno policjanci jak i pracownicy Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Także poznać tajemnice lasu i żyjących tam dzikich zwierząt, ucząc się szacunku do przyrody i potrzeby jej ochrony.

Przy zorganizowanym w schronisku stoisku funkcjonariusze opowiadali o zasadach, których stosowanie może nam zapewnić bezpieczeństwo podczas górskich wędrówek. Rozdawali również ulotki informacyjne na temat bezpiecznych zachowań w czasie wypoczynku.

To przedsięwzięcie dla najmłodszych było także okazją, aby  przymierzyć elementy policyjnego umundurowania. Chętni mogli usiąść na policyjnych guadach wykorzystywanych w służbie przez funkcjonariuszy Posterunku Policji w Baligrodzie.

Podczas działań profilaktycznych do policjantów z prośbą o pomoc dla swej towarzyszki podszedł turysta z Poznania. Jak się okazało, jego partnerka podczas wędrówki pod górę upadła i uderzyła głową o kamień, doznając urazu. Zdołała o własnych siłach dojść do schroniska, jednak czuła się coraz gorzej. Widząc policjantów, turyści postanowili poprosić o pomoc. Wezwani na miejsce ratownicy medyczni zadecydowali, że kobieta powinna trafić na badania do najbliższego szpitala, do którego została przetransportowana śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Policjanci zabezpieczali bezpieczne lądowanie i start helikoptera, wstrzymując na ten czas ruch turystyczny na szlaku.
 

  • policjantki wraz z grupą dzieci i ich opiekunami w schronisku
  • policjantki wraz z grupą dzieci i ich opiekunami w schronisku
  • policjantki w ramach działań bezpieczny szlak
  • grupa dzieci przed schroniskiem turystycznym
  • policjanci i grupa dzieci przed schroniskiem turystycznym
  • policjanci i grupa dzieci przed schroniskiem turystycznym
  • schronisko turystyczne przed nim policjanci, z boku grupa turystów
  • policjant , w górze śmigłowiec lotniczego pogotowia ratunkowego
  • śmigłowiec lotniczego pogotowia ratunkowego oraz grupa osób, w tym ratownicy GOPR
Powrót na górę strony