Wydarzenia

Szkolenie policjantów pełniących służbę na wodzie

Data publikacji 03.06.2023

Policjanci, którzy na co dzień pełnią służbę na terenie akwenów znajdujących się na terenie garnizonu podkarpackiego, przez trzy dni szkoliło swoje umiejętności z zakresu ratownictwa wodnego na Jeziorze Solińskim. W czasie szkolenia zorganizowanego przez Wydział Prewencji KWP w Rzeszowie policjanci ćwiczyli m.in. skoki ratownicze, pływanie pod wodą oraz holowanie osoby zagrożonej.

Od poniedziałku do środy, policjanci z województwa podkarpackiego, w tym z Posterunku Policji w Polańczyku, pełniący w okresie wakacyjnym służbę na wodzie, szkolili swoje umiejętności nad Jeziorem Solińskim. Uczestników szkolenia przywitała Naczelnik Wydziału Prewencji KWP w Rzeszowie - podinsp. Marta Tabasz-Rygiel.

Podczas trzydniowego szkolenia, funkcjonariusze doskonalili umiejętności pływania wpław, pływania i manewrowania łodzią służbową, a także ratownictwa wodnego i pierwszej pomocy. Swoje umiejętności doskonalili na pływalni AMW Rewita oraz na Jeziorze Solińskim. Wszystko odbywało się pod okiem doświadczonych ratowników wodnych, którzy dzielili się z policjantami swoim wieloletnim doświadczeniem z zakresy ratownictwa wodnego.

Umiejętności policjantów zostały zweryfikowane na pływalni. Każdy z funkcjonariuszy, na koniec szkolenia, musiał sprostać wymaganiom trzech konkurencji - przepłynięcie dystansu 50 metrów stylem dowolnym w czasie poniżej 50 sekund, przepłynięcie pod wodą co najmniej 15 metrów oraz holowanie tonącego na dystansie minimum 50 metrów.

Podczas prowadzonego szkolenia odbyły się również zajęcia teoretyczne, które przeprowadzili zaproszeni goście. Schemat sposobu postępowania w przypadku wypadku lub kolizji jednostek pływających przedstawił Dyrektor Delegatury Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Krakowie. Z kolei Komendant Posterunku Państwowej Straży Rybackiej w Krośnie mówił o przepisach obowiązujących na wodach śródlądowych. Nie zabrakło również wykładu z zakresu udzielania pomocy w warunkach ekstremalnych, które przedstawili funkcjonariusze z Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.

 

  • Szkolenie policjantów pełniących służbę na wodzie
  • Szkolenie policjantów pełniących służbę na wodzie
  • Szkolenie policjantów pełniących służbę na wodzie
Powrót na górę strony