Ruszył program prewencyjny „Ostrożnie – pies”
W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców powiatu w Komendzie Policji w Lesku rozpoczęto działania nowego programu prewencyjnego. W ramach programu „Ostrożnie-pies” policjanci prowadzić będą działalność edukacyjno – informacyjną skierowaną w szczególności do właścicieli psów, ale również dzieci i młodzieży.
W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców powiatu w Komendzie Policji w Lesku rozpoczęto działania nowego programu prewencyjnego. W ramach programu „Ostrożnie-pies” policjanci prowadzić będą działalność edukacyjno – informacyjną skierowaną w szczególności do właścicieli psów, ale również dzieci i młodzieży.
Program ma celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa oraz zmniejszenia liczby przestępstw i wykroczeń na terenie naszego powiatu, ograniczenie zjawisk niepożądanych wynikających z niewłaściwego lub nieostrożnego trzymania psów oraz pobudzenie lokalnych społeczności do przeciwdziałania wszelkiego rodzaju zjawiskom patologicznym w powyższym zakresie.
Podczas realizacji programu policjanci planują poszerzenie współpracy z organami administracji samorządowej, lokalnymi mediami oraz szkołami w celu efektywniejszego przeciwdziałania niekorzystnym zjawiskom godzącym w dobra osobiste obywateli powiatu leskiego.
Informujemy placówki oświatowe o możliwości zorganizowania spotkania tematycznego w ramach programu „Ostrożnie-pies” (kontakt z Asystentem ds. Nieletnich tel.13-4687314).
Jednocześnie przypominamy przepisy prawne dotyczące opieki nad psami:
Kodeks wykroczeń
Art. 77. Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.
Art. 78 Kto przez drażnienie lub płoszenie doprowadza zwierzę do tego, że staje się ono niebezpieczne, podlega karze grzywny do 1000 zł albo karze nagany.
Art. 108 Kto szczuje psem człowieka, podlega karze grzywny do 1000 zł albo karze nagany.
Wartym podkreślenia jest fakt, że nasz pies nie może zakłócać ciszy nocnej np. szczekając i hałasując. Niedopilnowanie psa w tym względzie wyczerpuje znamiona art. 51 Kodeksu wykroczeń. Stanowi on, że „Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny”.
Oczywistą sprawą jest, że w wielu przypadkach psy wykorzystywane są jako stróże nocni. Powodując hałas psy działają zapobiegawczo i skutecznie odstraszają potencjalnych złodziei. Jednak właściciel czworonogów powinien mieć na uwadze przestrzeganie ciszy nocnej (22-6) przez jego zwierzęta.
Kodeks Cywilny
Odpowiedzialność cywilną za szkody wyrządzone przez psy reguluje kodeks cywilny.
Art. 431. § 1. Kto zwierzę chowa albo się nim posługuje, obowiązany jest do naprawienia wyrządzonej przez nie szkody niezależnie od tego, czy było pod jego nadzorem, czy też zabłąkało się lub uciekło, chyba że ani on, ani osoba, za którą ponosi odpowiedzialność, nie ponoszą winy.
§ 2. Chociażby osoba, która zwierzę chowa lub się nim posługuje, nie była odpowiedzialna według przepisów paragrafu poprzedzającego, poszkodowany może od niej żądać całkowitego lub częściowego naprawienia szkody, jeżeli z okoliczności, a zwłaszcza z porównania stanu majątkowego poszkodowanego i tej osoby, wynika, że wymagają tego zasady współżycia społecznego.