Wydarzenia

Nietrzeźwi w „Trzeźwy poranek”

Data publikacji 27.07.2015

Policjanci ruchu drogowego z Leska podczas dzisiejszej akcji „Trzeźwy poranek” zatrzymali czterech kierujących pojazdami, którzy pili wcześniej alkohol. Dwóch z nich odpowie za popełnienie przestępstwa, dwóch za wykroczenie.

Policjanci ruchu drogowego z Leska podczas dzisiejszej akcji „Trzeźwy poranek” zatrzymali czterech kierujących pojazdami, którzy pili wcześniej alkohol. Dwóch z nich odpowie za popełnienie przestępstwa, dwóch za wykroczenie.
 
Dziś od rana policjanci ruchu drogowego z Leska na terenie powiatu leskiego prowadzili akcję „Trzeźwy poranek”, podczas której zbadali trzeźwość 238 kierowców zatrzymanych do kontroli drogowej. Czterech spośród nich było pod wpływem alkoholu.
 
O godz. 4.30 w Lesku na ulicy Piłsudskiego zatrzymano do kontroli drogowej kierującego volkswagenem transporterem. 53-letni mieszkaniec Baligrodu miał w organizmie 0,69 promila. Pół godziny później w tym samym punkcie kontrolnym zatrzymany został 27-latek z Sanoka. Mężczyzna prowadził pojazd marki Lublin mając w organizmie 0,39 promila. O godz. 5.30 w Lesku na ulicy Bieszczadzkiej policjanci zatrzymali dwóch kolejnych nietrzeźwych kierowców: 53-latka z Polańczyka, jadącego peugeotem partnerem oraz 66-latka z Sanoka, jadącego fiatem seicento. Młodszy z mężczyzn miał w organizmie 0,27 promila alkoholu, starszy 0,54 promila.
 
Czterej kierowcy stracili prawa jazdy, a za swoje zachowanie odpowiedzą przed sądem. Dwóch odpowie za popełnienie wykroczenia, dwóch za przestępstwo. 
 
Przypominamy: jeśli stężenie alkoholu we krwi zawiera się między 0,2 i 0,5 promila (bądź od 0,1 do 0,25 mg w 1 dm wydychanego powietrza) to jest to stan po spożyciu alkoholu.Kto w takim stanie kieruje pojazdem, popełnia wykroczenie zagrożone karę aresztu, grzywną do 5000 zł i czasowym zatrzymaniem prawa jazdy. Sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych w miesiącach lub latach, na okres od 6 miesięcy do 3 lat.
 
Natomiast stan nietrzeźwości w rozumieniu kodeksu karnego zachodzi, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość. W myśl przepisów kodeksu karnego, kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. 
 
Powrót na górę strony