Wydarzenia

Policjanci rozmawiali o bezpieczeństwie z seniorami

Data publikacji 16.12.2016

W środę 14 grudnia odbyła się debata społeczna z udziałem Zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Lesku. Podczas spotkania policjanci omówili różne sposoby, jakie stosują oszuści, aby wyłudzić pieniądze. Funkcjonariusze radzili, co zrobić, aby nie paść ofiarą oszustów, poruszono problem bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W ramach kampanii „ Czad i Ogień –Obudź czujność" omówiono tematykę związaną z niebezpieczeństwem związanym z tlenkiem węgla.

Spotkanie w Sali klubowej Bieszczadzkiego Domu Kultury w Lesku odbyło się pod hasłem "Bezpieczny Senior". Przybyłych na debatę gości przywitał Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Lesku podkom. Grzegorz Stachyra. O bezpieczeństwie z leskimi seniorami rozmawiali również Komendant Straży Pożarnej w Lesku st.bryg. Wojciech Krzywowiąza, asystent Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii, asp. Anna Fic, Zastępca naczelnika WPiRD w Lesku podkom. Marcin Kijowski. W debacie uczestniczyła również Maria Kalisz - pracownik socjalny  z MGOPS W Lesku.

Policjanci omówili cel debaty, podkreślając jak ważnym aspektem jest bezpieczeństwo seniorów i osób samotnie mieszkających. W trakcie prezentacji multimedialnej policjanci przedstawili mechanizmy działania sprawców wyłudzających pieniądze metodą "na wnuczka”, „na urzędnika” czy "na policjanta" itp. Poruszono tematykę bezpieczeństwa osób pieszych, zaznaczając, że widoczny pieszy to ważny element  w ruchu drogowym, wręczono seniorom odblaski.

Strażacy z KP PSP w Lesku omówili tematykę związaną z występowaniem tlenku węgla, procesem jego powstawania, objawami zatrucia, sposobem działania w przypadku ich wystąpienia. Przede wszystkim przekazano informacje jak można skutecznie się zabezpieczyć przed tym zagrożeniem np. kupując czujkę dymu/tlenku węgla. 
Pracownik socjalny MGOPS w Lesku,  Maria Kalisz przedstawiła prawne aspekty przemocy w rodzinie oraz procedurę „Niebieskiej Karty”.

Seniorzy zgłaszali  swoje propozycje, oczekiwania i potrzeby. Podzielili się z policjantami swoimi spostrzeżeniami na temat czynników, które negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa. Funkcjonariusze odpowiadali na pytania uczestników debaty oraz rozdali zebranym ulotki informacyjne.

Wnioski oraz spostrzeżenia, pozwolą na lepsze organizowanie podobnych przedsięwzięć w przyszłości, jednocześnie wskażą kierunki i problemy, które należy wziąć pod uwagę wybierając temat kolejnej debaty.

 

Powrót na górę strony