Uwaga na oszustów metodą „na serwisanta terminali płatniczych” - Wydarzenia - Policja Podkarpacka

  • informacje dla nieslyszacych

Wydarzenia

Uwaga na oszustów metodą „na serwisanta terminali płatniczych”

Data publikacji 06.04.2018

Policjanci zwracają się z apelem do pracowników sklepów, stacji benzynowych oraz innych placówek handlowych i usługowych - uważajmy na oszustów, podających się za serwisantów terminali płatniczych. Oszuści telefonicznie proszą o przyciskanie na klawiaturze odpowiedniej kombinacji klawiszy. W ten sposób ma zostać aktualizowany system terminala płatniczego. Dla sprawdzenia poprawności wprowadzonych danych oszuści proszą o przeprowadzenie próbnej transakcji. Informując, że pieniądze zostaną zwrócone po weryfikacji sytemu. Przed wykonaniem jakichkolwiek czynności sprawdźmy wiarygodność rozmówcy i skontaktujmy się z serwisem obsługującym dany terminal płatniczy. Pamiętajmy - serwisanci nie aktualizują oprogramowania podczas rozmowy przez telefon!

W ostatnim czasie do Komendy Powiatowej Policji w Leżajsku wpłynęło zawiadomienie o oszustwie internetowym, którego dokonały osoby podające się za serwisantów terminali płatniczych. Oszuści telefonicznie proszą o przyciskanie na klawiaturze odpowiedniej kombinacji klawiszy. W ten sposób ma zostać aktualizowany system terminala płatniczego. Dla sprawdzenia poprawności wprowadzonych danych oszuści proszą o przeprowadzenie próbnej transakcji. Informując, że pieniądze zostaną zwrócone po weryfikacji sytemu.  

Oszuści wykazują się dużym profesjonalizmem i branżową znajomością obsługi całego systemu płatniczego. Wcześniej przeprowadzają testy połączenia z placówką.  

Policjanci apelują do wszystkich osób, obsługujących terminale płatnicze o szczególną ostrożność. Najprostszym sposobem jest sprawdzenie wiarygodność serwisanta. Przed wykonaniem jakichkolwiek czynności wskazanych przez rzekomego serwisanta, sprawdźmy czy dzwoni on z firmy, która obsługuje terminal. Wykonajmy telefon do znanego nam serwisu i zweryfikujmy informację. Serwisanci nie aktualizują oprogramowania podczas rozmowy przez telefon. W Leżajsku kilka osób uwierzyło przestępcom i dały się oszukać na kwotę blisko 6000 zł.

Powrót na górę strony