Wydarzenia

Policjanci apelują o prawidłowe parkowanie pojazdów

Data publikacji 27.05.2021

Tylko w tym roku mieleccy policjanci przyjęli ponad trzy razy więcej zgłoszeń o nieprawidłowym parkowaniu na terenie miasta. Funkcjonariusze apelują o zwrócenie szczególnej uwagi na przestrzeganie przepisów w tym zakresie.

Do Komendy Powiatowej Policji w Mielcu dociera coraz więcej zgłoszeń o nieprawidłowym parkowaniu pojazdów tj. niestosowanie się do znaków, parkowanie w rejonie skrzyżowania, czy przejścia dla pieszych, zastawianie wjazdów, parkowanie pojazdów na chodnikach lub miejscach dla osób niepełnosprawnych. Porównując okres od stycznia do maja 2021 r. do analogicznego okresu roku ubiegłego, to mieleccy policjanci otrzymali ponad 3 razy więcej zgłoszeń dotyczących wymienionych wykroczeń.

Informacje o nieprawidłowym parkowaniu wypływają na Policję telefonicznie, za pomocą poczty elektronicznej i Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Coraz częściej mieszkańcy osobiście składają zawiadomienia o popełnionych wykroczeniach. Wobec kierowców nie stosujących się do przepisów, policjanci wyciągają konsekwencje.

Niejednokrotnie, podczas zgłoszonej interwencji związanej z nieprawidłowym parkowaniem, policjanci ujawniają od kilku do kilkunastu podobnych wykroczeń.

Funkcjonariusze zwracają się z apelem do kierowców o parkowanie zgodnie z obowiązującymi przepisami. Pamiętajmy aby zaparkować samochód tak, by nie utrudniał przejścia pieszym lub nie tarasował wjazdu na posesję. Nie dopuszczalne jest parkowanie w miejscach przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych.

Przypominamy o przepisach obowiązującyh w kwestii parkowania.

Mandat karny w wysokości 100 złotych grozi za parkowanie:

  • na chodniku, drodze dla rowerów
  • w miejscu utrudniającym wjazd i wyjazd,
  • poza wyznaczonym miejscem w strefie zamieszkania,
  • w odległości mniejszej niż 10 m od przedniej strony znaku lub sygnału drogowego, jeżeli twój pojazd go zasłania,
  • przy lewej krawędzi drogi (poza wyjątkami),
  • w odległości mniejszej niż 15 metrów od znaku oznaczającego przystanek autobusowy.

Mandat karny w wysokości od 100 złotych do 300 złotych grozi za parkowanie:

  • w warunkach, gdy auto jest niewidoczne lub utrudnia ruch,
  • na przejściu dla pieszych (także w odległości mniejszej niż 10 metrów przed lub za),
  • na jezdni poza obszarem zabudowanym (gdy była możliwość parkowania poza światłem drogi),
  • na przejeździe kolejowym, tramwajowym, na skrzyżowaniu (oraz w odległości mniejszej niż 10 m od przejazdu lub skrzyżowania).

Mandat karny w wysokości od 400 do 550 złotych grozi za parkowanie:

  • gdy posługujesz się w sposób nieuprawniony kartą parkingową i jednocześnie nie zastosujesz się do znaku zakazu wjazdu dla pojazdów silnikowych,
  • gdy posługujesz się w sposób nieuprawniony kartą parkingową i jednocześnie nie zastosujesz się do zakaz wjazdu w dniach…

Nawet 800 złotych kosztuje parkowanie, gdy posługujesz się kartą parkingową, ale nie masz do niej prawa i jednocześnie postawisz samochód na miejscu dla niepełnosprawnych.

Powrót na górę strony