Wydarzenia

Kontynuując cykl informacyjny "Cyberbezpieczni" policjanci przestrzegają przed oszustwem na BLIK-a

Data publikacji 01.06.2021

W ramach programu profilaktycznego „Cyberbezpieczni”, mieleccy policjanci prowadzą kampanię informacyjną dotyczącą metod oszustów. Na stronie mieleckiej jednostki policji co tydzień publikowane są materiały o oszustwach, opisujące metody przestępców, tak aby pogłębiać wiedzę o oszustwach wśród mieszkańców naszego powiatu. Dziś funkcjonariusze ostrzegają przed dobrze już znaną metodą kradzieży pieniędzy z wykorzystaniem kodu BLIK. Pomimo ostrzeżeń płynących z wielu stron, wciąż znajdują się osoby, które dają się oszukać przestępcom!

Metoda oszustwa na BLIK polega na przejęciu przez przestępcę konta w serwisie społecznościowym za pośrednictwem stron z fake news lub logowanie się na strony www za pośrednictwem Facebooka. Po włamaniu się i przejęciu konta na portalu społecznościom oszust prosi za pomocą komunikatora znajomych właściciela konta o udostępnienie kodu BLIK. Zazwyczaj chodzi o kwoty rzędu kilkuset złotych, a przestępcy podszywający się pod właściciela konta tłumaczą się np. tym, że właśnie robią zakupy i zapomnieli portfela i próbują przekonać ofiary do przekazania im pieniędzy. Zwykle uzasadniają to nagłą sytuacją. Ofiara podaje specjalny kod, a następnie potwierdza transakcję w swojej aplikacji bankowości mobilnej. W ten sposób sama przekazuje przestępcy pieniądze. W ubiegłym tygodniu 36-letnia mieszkanka gminy Mielec straciła w ten sposób kwotę 800 złotych.

Pamiętajmy, że oszuści, dysponując naszym kodem BLIK mogą bez problemu wypłacić gotówkę z bankomatu albo zapłacić za zakupy przez internet. Co prawda właściciel konta musi potwierdzić transakcję, ale robi to, wierząc, że pomaga swojemu znajomemu, który znalazł się w potrzebie. Przed oszustwem możemy się bronić! Wystarczy każdą nietypową prośbę przesłaną za pośrednictwem komunikatora potwierdzić bezpośrednio wykonując telefon do znajomego.

Aby uchronić się przed oszustami, policjanci radzą weryfikować tożsamość osób, które wysyłają do nas wiadomość, zanim zdecydujemy się na pożyczkę, stosować dwuskładnikowe uwierzytelnienie logowania do serwisów społecznościowych oraz dbać o bezpieczeństwo swoich danych i haseł dostępowych. O metodach oszustw rozmawiajmy ze swoimi dziećmi, rodzicami i dziadkami.

Powrót na górę strony