Wydarzenia

Policjanci spotykają się z seniorami aby ostrzegać przed oszustwami

Data publikacji 07.10.2021

Coraz większa liczba oszustw popełnianych na szkodę osób starszych determinuje działania Policji w kierunku zapobiegania tym przestępstwom. W ostatnim tygodniu w kościołach na terenie całego powiatu pojawiły się komunikaty skierowane głównie do osób starszych, a przestrzegające przed oszustami. Wczoraj mieleccy policjanci spotkali się z seniorami w Domu Dziennego Pobytu przy ulicy Kocjana w Mielcu. Tam ostrzegali osoby starsze nie tylko przed oszustwami, ale również przed innymi przestępstwami.

Profilaktyka wśród osób starszych to stały element działalności mieleckiego wydziału prewencji, jak również dzielnicowych i policjantów wydziału ruchu drogowego. Stale na terenie całego powiatu mieleckiego podejmowane są działania, które mają przestrzec osoby starsze przed najbardziej uciążliwymi przestępstwami, popełnianymi na szkodę osób starszych. Podczas spotkań z seniorami policjanci wielokrotnie podkreślają, że na temat zasad bezpieczeństwa należy rozmawiać z członkami rodziny, co pozwala na rozpropagowanie wiedzy prewencyjnej wśród społeczeństwa.

Wczoraj, mieleccy policjanci spotkali się z seniorami w Domu Dziennego Pobytu przy ulicy Kocjana w Mielcu. Policjanci skupili się głownie na oszustwach popełnianych metodami „na wnuczka”, „na policjanta” oraz „na pracownika socjalnego”. Temat spotkania podyktowany był ostatnimi oszustwami, do których doszło na terenie Mielca. Podczas spotkania nie zabrakło również rozmowy o bezpieczeństwie w ruchu drogowym, czy stosowania przemocy wobec osób starszych przez członków rodziny.

Aby dotrzeć z profilaktyką do jak największej liczby osób policjanci skierowali również apele do kościołów w Mielcu i na terenie powiatu. Treść komunikatu ma przypominać o ograniczonym zaufaniu do osób, które kontaktują się z nami za pośrednictwem telefonu i podszywają się pod przedstawicieli Policji, banków, agencji ubezpieczeniowych, ZUS-u, ośrodków pomocy społecznej oraz domniemanych członków rodziny.  

W przypadku telefonu osoby wzbudzającej nasz niepokój policjanci radzą nie kontynuować rozmowy, rozłączyć się i starać się potwierdzić tożsamość rozmówcy w danej instytucji. Sprawy związane z finansami należy załatwiać osobiście w placówce banku lub urzędu, którego sprawa dotyczy.

Pamiętajmy! Aby nie stracić pieniędzy należy zachować daleko idący rozsądek, każdorazowo zweryfikować prośbę o płatność, pożyczkę czy jakiekolwiek uregulowanie świadczenia kontaktując się osobiście z członkami rodziny lub inną zaufaną osobą.

Powrót na górę strony