Wydarzenia

Mieleccy policjanci angażują się w działania z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu

Data publikacji 08.02.2022

Dziś na całym świecie obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu. To bardzo ważne wydarzenie ponieważ zwraca uwagę na niezwykle istotną kwestię jaką jest potrzeba bezpieczeństwa w Internecie. Aby działaniami z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu objąć jak największą liczbę uczestników, sierż. szt. Ewelina Ziemba, zajmująca się profilaktyką społeczną w mieleckiej jednostce Policji, nawiązała współpracę z kilkoma szkołami, w których zajęcia on-line będą odbywać się przez cały tydzień.

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata. Z pełną listą zaangażowanych państw i instytucji oraz podjętymi przez nie działaniami można zapoznać się na stronie www.saferinternetday.org.
 
Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraaz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility - CEF). Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange

W związku z obchodzonym dziś Dniem Bezpiecznego Internetu sierż. szt. Ewelina Ziemba spotkała się między innymi z młodzieżą Zespołu Szkół Technicznych w Mielcu. Na najbliższe dni zaplanowane są również spotkania z uczniami Szkół Podstawowych nr 9, 11 oraz 13 w Mielcu, a także w Szkole Podstawowej w Książnicach.

Spotkania online w głównej mierze poświęcone są tematyce hejtu i sposobów radzenia sobie z nim. Odkąd nauka w tradycyjnej formie przeniosła się do domów, w wielu przypadkach niewłaściwe zachowania w sieci narastają. Policjantka wyjaśniła słuchaczom na czym polega zjawisko cyberprzemocy oraz jakie zachowania w sieci mogą narazić internautę na odpowiedzialność prawną.

Szczególny nacisk podczas prowadzonych zajęć online policjantka kładzie na sposoby unikania zagrożeń płynących z sieci. Przedstawia problem szkodliwych treści, które mogą wywoływać negatywne emocje u dzieci lub promować niebezpieczne zachowania. Funkcjonariuszka mówi również o tym, gdzie młodzi ludzie mogą zwrócić się o pomoc w sytuacji, kiedy staną się ofiarą cyberprzemocy.

Pamiętajmy, Internet tworzą ludzie, w tym każdy z nas. Dlatego dbajmy o wspólne bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, szczególnie teraz, w pandemii, kiedy Internet stał się główną platformą komunikacji nie tylko dla dzieci, ale i dorosłych.

Powrót na górę strony