Policjanci apelują o jazdę zgodną z przepisami. Podsumowanie działań "Prędkość"
Jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych jest wciąż nadmierna prędkość. Podczas wczorajszych działań, policjanci przeprowadzili 82 kontrole drogowe, podczas których ujawnili 41 przekroczeń prędkości. Niezgodne z prawem zachowanie zagraża nie tylko kierującym i ich pasażerom, ale również pozostałym uczestnikom ruchu drogowego, szczególnie tym niechronionym. Od początku kwietnia, mieleccy funkcjonariusze zatrzymali prawo jazdy 6 kierującym, którzy przekroczyli prędkość w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h.
Wczoraj na drogach powiatu mieleckiego, policjanci prowadzili działania pn. „Prędkość”. Głównym celem akcji, było ograniczenie liczby kierujących, którzy przekraczają dozwoloną prędkość oraz informowanie użytkowników dróg o niebezpieczeństwie jakie stwarza „niesforny” kierowca dla siebie i innych uczestników ruch drogowego. Podczas wczorajszych działań policjanci przeprowadzili 82 kontrole drogowe, ujawnili 41 przekroczeń prędkości. 24 kierowców zostało ukaranych mandatami, 17 osób zostało pouczonych.
Mówiąc o zagrożeniach związanych z nadmierną prędkością należy wspomnieć o tzw. młodych kierowcach w wieku od 18 do 24 lat. Wysoki odsetek wypadków z udziałem młodych kierowców często ma związek z brakiem doświadczenia, stylem życia oraz skłonnością do podejmowania ryzykownych zachowań.
Tylko w kwietniu, mieleccy policjanci zatrzymali prawo jazdy 6 kierującym, którzy przekroczyli prędkość o 50 km/h w obszarze zabudowanym.
- W Tuszymie policjanci zatrzymali do kontroli drogowej 19-letniego kierującego citroenem, który przekroczył dozwoloną prędkość o 53 km/h. W obszarze zabudowanym jechał z prędkością 103 km/h.
- W Chorzelowie, 19-letnia kierująca mitsubishi, straciła prawo jazdy. W obszarze zabudowanym jechała z prędkością 102 km/h.
- Na Al. Kwiatkowskiego w Mielcu, policjanci zatrzymali do kontroli drogowej 19-letniego kierującego bmw, który przekroczył dozwoloną prędkość o 57 km/h. Jechał w obszarze zabudowanym z prędkością 107 km/h.
- W Rzędzianowicach, policjanci zatrzymali do kontroli drogowej 26-letniego „niechlubnego rekordzistę”, który w obszarze zabudowanym rozwinął prędkość do 115 km/h. Mężczyzna został ukarany mandatem w wysokości 2000 złotych oraz 10 punktami karnymi.
To tylko kilka przykładów niebezpiecznych zachowań kierowców, których jazda z dużą prędkością mogła skończyć się źle. Wielu groźnych zdarzeń na drogach można by uniknąć, gdyby kierujący, niezależnie od wieku, częściej myśleli o potencjalnych skutkach ryzykownej jazdy. Przede wszystkim powinni pamiętać, że wraz ze wzrostem prędkości panowanie nad pojazdem staje się trudniejsze. Wydłuża się droga hamowania, a jednocześnie skraca się czas niezbędny na odpowiednią reakcję w sytuacji zagrożenia.
Kierując pojazdem należy pamiętać, że prędkość dopuszczalna nie zawsze oznacza prędkość bezpieczną. Bezpieczna prędkość - to prędkość dostosowana do panujących warunków tj. natężenia ruchu, obowiązujących limitów prędkości, pogody, stanu nawierzchni i własnych umiejętności.