Wydarzenia

Wspólne szkolenia mieleckich policjantów i amerykańskich żołnierzy

Data publikacji 21.05.2022

Mieleccy policjanci współpracują z żołnierzami 82 Dywizji Powietrznodesantowej, stacjonującej na terenie mieleckiego lotniska. W ostatnim czasie, funkcjonariusze wzięli udział w wielu wspólnych szkoleniach, także z innymi służbami. Ćwiczenia mają na celu wymianę doświadczeń, poznanie swoich możliwości oraz zgranie w sytuacji konieczności wspólnego reagowania.

Jednym z elementów współpracy Komendy Powiatowej Policji w Mielcu z żołnierzami Military Police 82 Dywizji Powietrznodesantowej, stacjonującej na terenie lotniska w Mielcu, są wspólne ćwiczenia. Do udziału w szkoleniach zapraszani są strażnicy miejscy, strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mielcu, ratownicy medyczni Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Mielcu, a także funkcjonariusze Plutonu Wsparcia Taktycznego Oddziału Prewencji Policji w Rzeszowie, Straży Granicznej oraz CBŚP.

Ciekawym doświadczeniem były dla policjantów ćwiczenia z zakresu wejść siłowych i odblokowywania obiektów, przeprowadzone wspólnie z żołnierzami 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Wszechstronne wyszkolenie oraz sprzęt, jakim dysponują, był kolejnym nowym doświadczeniem dla uczestników ćwiczeń.

Przeprowadzono również szkolenie z zakresu zatrzymań niebezpiecznych przestępców oraz tresury psów służbowych. Strona amerykańska zaprezentowała możliwości swoich psów bojowych oraz ich przewodników, natomiast przewodnicy z Komendy Powiatowej Policji w Mielcu dali pokaz tresury, posłuszeństwa oraz ujawniania materiałów niebezpiecznych przez swoich czworonożnych podopiecznych.

Funkcjonariusze uczestniczyli również w ćwiczeniach zorganizowanych przez 82 Dywizję Powietrznodesantową w zakresie zarządzania kryzysowego, w którym udział brali ratownicy medyczni oraz strażacy. Celem ćwiczeń było przede wszystkim zsynchronizowanie działań podczas sortowania TRIAGE, które jest procedurą medyczną polegającą na segregacji rannych w wypadku masowym w zależności od stopnia obrażeń oraz rokowań.

Zwieńczeniem współpracy pomiędzy mielecką Policją a amerykańskimi żołnierzami był towarzyski mecz piłki nożnej. Podczas spotkania, przedstawiciele 82 Dywizji Powietrznodesantowej podziękowali Komendantowi Powiatowemu Policji w Mielcu podinsp. Tomaszowi Graździe za partnerstwo i umacnianie sojuszu amerykańskiego w mieleckiej społeczności. Drużyna składająca się z mieleckich funkcjonariuszy wygrała mecz z wynikiem 3:2. Żołnierze amerykańscy już zapowiedzieli rewanż.

 • na fotografii dwóch żołnierzy podczas ćwiczeń z zakresu wejść siłowych i odblokowywania obiektów
  ćwiczenia z zakresu wejść siłowych i odblokowywania obiektów
 • na fotografii żołnierze podczas ćwiczeń z zakresu wejść siłowych i odblokowywania obiektów
 • policjanci podczas ćwiczeń z zakresu wejść siłowych i odblokowywania obiektów
 • na zdjęciu grupa kilkudziesięciu ludzi, przedstawicieli różnych służb, podczas ćwiczeń na mieleckim lotnisku
  ćwiczenia w zakresie zarządzania kryzysowego
 • na zdjęciu grupa kilkudziesięciu ludzi, przedstawicieli różnych służb, podczas ćwiczeń na mieleckim lotnisku
 • na zdjęciu grupa kilkudziesięciu ludzi, przedstawicieli różnych służb, podczas ćwiczeń na mieleckim lotnisku
 • na zdjęciu policjant oraz żołnierz amerykański, obaj ze swoimi psami służbowymi
  przewodnicy psów w czasie szkolenia
 • przewodnicy psów w czasie szkolenia, na zdjęciu policjant z psem i pozorant z amerykańskiej armii
 • przewodnicy psów podczas szkolenia
 • policjanci podczas meczu towarzyskiego z amerykańskimi żołnierzami, na fotografii zawodnicy na boisku podczas gry
  policjanci podczas meczu towarzyskiego z amerykańskimi żołnierzami
 • policjanci podczas meczu towarzyskiego z amerykańskimi żołnierzami, na fotografii komendant Policji z przedstawicielem armii amerykańskiej
 • policjanci podczas meczu towarzyskiego z amerykańskimi żołnierzami, na fotografii zawodnicy obu drużyn
Powrót na górę strony