Przeszedł przez torowisko mimo zamkniętych zapór. Został ukarany
Policjantki ukarały wysokim mandatem 55-letniego mężczyznę, który przeszedł przez przejazd kolejowy, mimo że zapory były opuszczone. Funkcjonariusze przestrzegają i przypominają o obowiązujących przepisach i wysokich karach za popełnione wykroczenia.
Taryfikator, który obowiązuje od 1 stycznia 2022 roku przewiduje m.in. wysoki mandat za wykroczenie, jakim jest wchodzenie na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub rozpoczęto ich opuszczanie.
Takie właśnie wykroczenie popełnił w miniony piątek 55-letni mężczyzna, który chciał przejść przez tory na przejeździe kolejowym w Rzemieniu, znajdującym się przy drodze wojewódzkiej nr 985. Mężczyzna jednak nie poczekał na otwarcie zapór i przeszedł pod nimi przez torowisko. W tym samym czasie, na przejazd przez tory, wśród innych pojazdów, oczekiwały funkcjonariuszki w oznakowany radiowozie. Pieszy został zatrzymany do kontroli. Policjantki za popełnione wykroczenie, ukarały 55-latka mandatem w wysokości 2 tys. złotych.
Policjanci przypominają:
Zabrania się:
1) wchodzenia na jezdnię:
a) bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,
b) spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi;
2) przechodzenia przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi;
3) zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko;
4) przebiegania przez jezdnię;
5) chodzenia po torowisku;
6) wchodzenia na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub opuszczanie ich rozpoczęto;
7) przechodzenia przez jezdnię w miejscu, w którym urządzenie zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych albo chodnik od jezdni, bez względu na to, po której stronie jezdni one się znajdują;
8) korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych - w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.
Pamiętajmy! Lekkomyślne zachowanie w pobliżu przejazdu kolejowego może kosztować nas życie, bez względu na to, czy jesteśmy pieszymi czy poruszamy się pojazdem.