Wydarzenia

Policjanci apelują o rozwagę podczas leśnych wycieczek

Data publikacji 14.09.2022

Zaczął się sezon zbierania grzybów i pieszych spacerów po lesie. Policjanci apelują o rozwagę podczas grzybobrania i rozsądek w czasie leśnych wycieczek. Zadbajmy o własne bezpieczeństwo, ale także o bezpieczeństwo członków rodziny. Na wypadek sytuacji kryzysowych, warto mieć ze sobą naładowany telefon komórkowy, który może okazać się naszą jedyną alternatywą w przypadku zagubienia.

Jesienna pora sprzyja amatorom leśnych wycieczek. Każdego roku jesienią mieleccy policjanci poszukują zaginionych w lesie grzybiarzy. Wybierając się do lasu warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach bo nasze bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nas samych.

Policjanci przypominają:

  • Zanim wybierzemy się na poszukiwania grzybów, warto wcześniej przejrzeć mapę miejsca, w które chcemy się udać, dobrze jest też znaleźć i zapamiętać charakterystyczne elementy, które ułatwią nam odnalezienie drogi powrotnej w razie potrzeby.
  • Unikajmy samotnych wypraw do lasu - szczególnie w teren mało nam znany lub przy słabej widoczności.
  • Jeśli już idziemy na grzybobranie samotnie, warto poinformować bliskich, w jaki rejon lasu się udajemy oraz określić przybliżony czas powrotu.
  • Jeżeli w wyprawie biorą udział dzieci lub osoby starsze, zwracajmy na nie szczególną uwagę i pilnujmy, aby same nie oddalały się i pozostawały w zasięgu naszego wzroku.
  • Na wyprawę do lasu postarajmy się założyć ubrania, w których dłużej możemy pozostać widoczni, a jeśli to możliwe dołączmy do naszego ubioru elementy odblaskowe.
  • Pozostawiając samochód na leśnym parkingu zamknijmy dokładnie drzwi i okna auta, nie pozostawiajmy wartościowych przedmiotów w widocznym miejscu. Do parkowania unikajmy też miejsc mało uczęszczanych.
  • Policjanci polecają także stosować się do regulaminu, który znajduje się na tablicach informacyjnych przy wejściach do lasu. Funkcjonariusze zwracają szczególną uwagę na niebezpieczne przedmioty, które możemy napotkać w lesie. O odnalezieniu niewybuchu, niewypału lub pozostałości z czasów II wojny światowej, należy niezwłocznie powiadomić policję. Pod żadnym pozorem nie wolno ich dotykać.

Pamiętajmy również, że szybkie wezwanie pomocy umożliwia niezwłoczne podjęcie skutecznych działań w sytuacji zagubienia się w lesie. Jeśli członek Twojej rodziny wybrał się na grzybobranie i długo nie wraca zawiadom Policję.

 

Powrót na górę strony