Wydarzenia

Policjanci kontynuują działania "Bezpieczna droga do szkoły"

Data publikacji 19.09.2022

Mieleccy policjanci realizując programy profilaktyczne, codziennie, przez cały wrzesień, odwiedzają szkoły i przedszkola na terenie całego powiatu mieleckiego. Podczas pogadanek z najmłodszymi skupiają się przede wszystkim na bezpieczeństwie dzieci w drodze do szkoły, w cyberprzestrzeni, w domu oraz podczas zabawy. Swoje działania policjanci wzbogacają o podstawowe informacje w zakresie udzielania pierwszej pomocy, a wszędzie tam gdzie jest to możliwe, prezentują sprzęt policyjny - umundurowanie, wyposażenie i radiowóz.

Zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży w czasie podróży do szkoły, to główne zadanie policjantów wydziału ruchu drogowego w pierwszych tygodniach nowego roku szkolnego. Funkcjonariusze prowadząc wzmożone kontrole drogowe w rejonach placówek oświatowych, zwracają szczególną uwagę na sposób poruszania się kierowców w pobliżu szkół, jak również na sposób przewożenia dzieci w pojazdach. Zadaniem policjantów jest również sprawdzenie infrastruktury drogowej w rejonie szkół.

Działania policjantów wydziału prewencji mieleckiej Policji skupiają się natomiast na odwiedzinach przedszkolaków i dzieci w pierwszych klasach szkół podstawowych. Podczas spotkań policjanci przypominają najmłodszym o tym, jak bezpiecznie dojść do szkoły oraz jak zadbać o własne bezpieczeństwo w domu, czy podczas zabaw z rówieśnikami. Szkoły na terenie powiatu mieleckiego odwiedzają również dzielnicowi, którzy także przestrzegają przed zagrożeniami, jakie mogą spotkać najmłodszych w drodze do szkoły, podczas zabawy w przydomowym ogrodzie oraz w gospodarstwie rolnym.

Dotychczas, mieleccy policjanci odwiedzili już kilkadziesiąt placówek oświatowych, a aktywne działania profilaktyczne skierowane dla dzieci kontynuowane będą przez cały rok szkolny. Policjanci starają się, aby spotkania były ciekawe urozmaicając je chociażby prezentacją sprzętu, którym dysponują funkcjonariusze.

W Zespole Szkół im. Józefa Maksymiliana Ossolińskiego w Woli Mieleckiej odbyły się zajęcia dla dzieci wzbogacone o podstawowe elementy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej dla najmłodszych. Sierż. szt. Ewelina Ziemba, która jest ratownikiem medycznym zaprezentowała dzieciom jak prawidłowo przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową oraz jak postępować w przypadku nagłych stanów zagrożenia życia. Uczyła dzieci jak udzielić pomocy koledze w przypadku zadławienia oraz jak opatrzyć oparzenie termiczne. Dzieci z zaangażowaniem ćwiczyły pozycję boczną bezpieczną oraz uciskały klatkę piersiową fantoma.

Podczas spotkań policjantka wykorzystuje sprzęt w postaci defibrylatora treningowego, fantomów osoby dorosłej, dziecka, oraz niemowlaka, a także profesjonalnie wyposażonej torby medycznej. Sprzęt został zakupiony z inicjatywy policjantów zrzeszonych w Międzynarodowym Stowarzyszeniu IPA Region Mielec, ze środków pozyskanych z firm zewnętrznych z terenu powiatu mieleckiego.

  • zdjęcie grupowe, policjantka z dziećmi
  • na fotografii dzieci dziękują policjantce za spotkanie
  • policjantka pokazuje dzieciom resuscytacje krążeniowo - oddechową przy użyciu fantoma
  • policjantka pokazuje dzieciom resuscytacje krążeniowo - oddechową przy użyciu fantoma
  • policjantka pokazuje dzieciom resuscytacje krążeniowo - oddechową przy użyciu fantoma
  • policjantka pokazuje dzieciom pozycje "żółwia", czyli jak uchronić się przed atakiem psa
  • policjantka pokazuje dzieciom pozycje "żółwia", czyli jak uchronić się przed atakiem psa
  • policjantka pokazuje dzieciom pozycje "żółwia", czyli jak uchronić się przed atakiem psa
  • policjantka pokazuje dzieciom resuscytacje krążeniowo - oddechową przy użyciu fantomu
Powrót na górę strony