Z projektem „Fałszywy telefon-zagrożone oszczędności” wsród seniorów powiatu mieleckiego
Mieleccy policjanci wzięli udział w projekcie „Fałszywy telefon-zagrożone oszczędności”. Funkcjonariusze z projektem odwiedzili Klub Integracji Społecznej przy ulicy Pogodnej w Mielcu oraz seniorów zrzeszonych w klubie „Senior +” w Radomyślu Wielkim. Uczestnicy spotkań mogli dowiedzieć się, jak reagować w przypadku próby oszustwa, a także gdzie szukać pomocy, kiedy znajdą się w takiej sytuacji. Wszystko to dla bezpieczeństwa seniorów i ich najbliższych.
Niemal codziennie funkcjonariusze przyjmują zgłoszenia o różnego rodzaju oszustwach. Dużą grupę osób pokrzywdzonych tym przestępstwem stanowią osoby starsze. Przestępcy, wykorzystując ich życzliwość i empatię do innych osób, wyłudzają od nich, niejednokrotnie oszczędności życia.
„Fałszywy telefon - zagrożone oszczędności” - to projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Programu Krajowego Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, skierowany do osób pokrzywdzonych przestępstwem, w szczególności do seniorów, jako grupy, która jest najbardziej narażona na konsekwencje oszustw m.in. „na wnuczka”, „na policjanta” czy „na wypadek”. W projekcie biorą udział funkcjonariusze z komend wojewódzkich w Rzeszowie, Białymstoku, Lublinie, Gorzowie Wielkopolskim oraz Olsztynie.
We wtorek, profilaktyk społeczny mł. asp. Ewelina Ziemba wraz z Kierownikiem Posterunku Policji w Wadowicach Górnych asp. szt. Krzysztofem Kogutem oraz koordynatorem wojewódzkim projektu „Fałszywy telefon-zagrożone oszczędności” odwiedzili seniorów w klubie „Senior +” w Radomyślu Wielkim. Głównym celem spotkania było uwrażliwienie osób starszych na sytuacje, w których można stać się ofiarą przestępstwa i przekazanie informacji jak postępować w przypadku zagrożenia.
Policjanci wraz z Agatą Michońską – koordynatorem projektu rozmawiali z seniorami na temat sposobu działania sprawców dokonujących oszustw metodą „na wnuczka” czy „na policjanta”. Mówili m.in. o sposobie prowadzenia rozmowy przez dzwoniącego oszusta oraz argumentach, którymi może się posługiwać. Prelegenci zwrócili szczególną uwagę na kwestię emocji, które są ściśle związane z popełnianiem tego rodzaju przestępstw. Niewątpliwie spotkanie było dla seniorów bardzo ciekawe i przydatne.
Każdy uczestnik spotkania zarówno w Radomyślu Wielkim, jak i w Mielcu otrzymał przygotowane w ramach projektu gadżety, zawierające pomocne numery telefonów oraz broszury i ulotki informacyjne.