Wydarzenia

Policjanci wdrażają działania wobec osób bezdomnych, bezradnych i samotnych

Data publikacji 17.11.2022

W najbliższym czasie temperatury w naszym regionie będą spadać poniżej zera. Funkcjonariusze, którzy na co dzień mają w swoich zadaniach działania związane z ochroną osób bezdomnych, z większą częstotliwością sprawdzać będą opuszczone budynki i miejsca, w których gromadzą się bezdomni. Właśnie osoby bezdomne są najbardziej narażone na wychłodzenie organizmu, co w konsekwencji może prowadzić nawet do śmierci. Policjanci proszą o sygnały od mieszkańców o osobach, które z racji swojego wieku, ułomności, samotności, niezdarności, bądź trudnej sytuacji materialnej, mogą być narażeni na wychłodzenie organizmu.

Już jakiś czas temu, mieleccy policjanci odwiedzili osoby samotnie mieszkające na terenie naszego powiatu, oferując pomoc. Teraz kiedy prognozy wskazują, że temperatury na zewnątrz spadną znacznie poniżej zera, funkcjonariusze zwracają szczególną uwagę na osoby starsze, bezdomne oraz będące pod wpływem alkoholu.
W ostatnich tygodniach policjanci, podczas codziennych służb, kontrolowali miejsca, gdzie mogą przebywać osoby na co dzień nie mające dachu nad głową. Sprawdzali klatki schodowe, opuszczone budynki, altanki oraz ogródki działkowe. W najbliższych dniach, w dalszym ciągu funkcjonariusze będą sprawdzać te miejsca, gdzie bezdomni mogą próbować schronić się przed niską temperaturą, wiatrem i śniegiem. Policjanci za każdym razem informują osoby bezdomne o możliwości skorzystania z noclegowni czy innej placówki.

Przekazany na policję sygnał, może uratować komuś życie. Dlatego apelujemy do mieszkańców powiatu, aby zainteresować się tym, co się dzieje wokół nas, w szczególności losem sąsiadów, znanych nam osób samotnych, starszych, niepełnosprawnych czy wymagających pomocy. Jeśli chcemy pozostać anonimowi, taką możliwość daje nam przy zgłoszeniu Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. W katalogu dostępnych zagrożeń KMZB znajduje się zgłoszenie o treści: „osoba bezdomna wymagająca pomocy”. Anonimowe zaznaczenie na mapie miejsca przebywania osób bezdomnych, czy innych potrzebujących pomocy, to informacja dla policjantów o miejscu, które powinni sprawdzić. Każde takie zgłoszenie jest niezwłocznie weryfikowane.

Przypominamy, że zgłoszenia w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępują potrzeby wezwania pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112.

  • Policjanci informują również o możliwości skorzystania z pomocy oferowanej przez Schronisko dla Bezdomnych Kobiet i Mężczyzn prowadzone przez Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta Koło Mieleckie. Placówka znajduje się w Mielcu przy ulicy Sandomierskiej 19. Schronisko zapewnia całodobowe schronienie, dysponując 29 miejscami dla 21 mężczyzn i 8 kobiet.
  • Osoby bezdomne mogą także skorzystać z noclegowni i ogrzewalni prowadzonej przez Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta Koło Mieleckie pod tym samym adresem. W noclegowni znajduje się 12 miejsc noclegowych i działa od 1 października do 31 marca w godz.18.00-8.00 oraz od 1 kwietnia do 30 września w godz. 19.00-7.00.
  • Ogrzewalnia czynna jest również od 1 października do 31 marca w godz. 18.00-8.00, schronienie na kilka godzin znajdzie tam 4 osoby potrzebujące.


Wykaz jednostek udzielających wsparcia potrzebującym na terenie województwa podkarpackiego znajduje się na stronie internetowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie.

Powrót na górę strony