Wydarzenia

Policyjne spotkania z młodzieżą w mieleckim Multikinie

Data publikacji 13.04.2023

Na zaproszenie przedstawicieli Multikina w Mielcu, funkcjonariusze z mieleckiej komendy przeprowadzili cykl prelekcji zorganizowanych dla uczniów powiatu mieleckiego. Tematy poruszane na spotkaniach dotyczyły niebezpieczeństw oraz skutków wynikających z niewłaściwego wykorzystania Internetu oraz uzależnień od substancji psychoaktywnych.

Podczas cyklu spotkań w nietypowej scenerii, którą była sala kinowa MULTIKINA w Mielcu, mieleccy funkcjonariusze - asp. Magdalena Skulimowska, mł. asp. Bernadetta Krawczyk oraz mł. asp. Mariusz Dziuk - przekazywali uczniom informacje o konsekwencjach prawnych, wynikających z nieprzestrzegania ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Uświadamiano młodych ludzi na temat zagrożeń związanych z zażywaniem narkotyków i dopalaczy, w tym konsekwencji zarówno zdrowotnych, prawnych, jak i społecznych oraz uzależnienia. Funkcjonariusze apelowali do uczniów, że kontakt z narkotykami i dopalaczami, to trucizna i każde jej zażycie wiąże się z poważnym ryzykiem dla zdrowia, a nawet życia. Podczas spotkań nawiązywano do ryzykownych zachowań, do których może dojść po użyciu takich środków i konsekwencjach z nimi związanych, w tym również stania się sprawcą lub ofiarą przestępstwa. Mundurowi informowali młodzież o prawnych aspektach związanych z posiadaniem lub udzielaniem środków odurzających.

Tematem spotkań była również "Cyberprzemoc". Dzieci dowiedziały się, na jakie zagrożenia w Internecie należy zwracać szczególną uwagę oraz jakich sytuacji należy się wystrzegać, aby nie stać się łatwym celem cyberprzestępców. Policjanci przestrzegali słuchaczy przed przesyłaniem osobom nieznajomym zdjęć i filmów, a także informacji, które ktoś mógłby wykorzystać do popełnienia przestępstwa. Ponadto przypominano uczniom o odpowiedzialności nieletnich, jaka wiąże się z zachowaniami niezgodnymi z prawem, obserwowanymi w Internecie. Policjanci przypomnieli młodzieży, że anonimowość w sieci jest tylko pozorna, a każde użycie komputera zostawia ślady. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali także o tym, jakie są skutki prawne popełnienia przez nieletnich czynu karalnego oraz czym jest demoralizacja. Uczestnicy spotkań mogli obejrzeć na ekranie kinowym prezentację o formach cyberprzemocy.

  • fot. KPP Mielec
  • fot. KPP Mielec
  • fot. KPP Mielec
  • fot. KPP Mielec
  • fot. KPP Mielec
  • fot. KPP Mielec
Powrót na górę strony