Wydarzenia

"Policjant, który mi pomógł" - zgłoszenie, które nobilituje

Data publikacji 16.06.2011

W ostatnich dniach czerwca, kapituła konkursu "Policjant, który mi pomógł" wyłoni tegorocznych laureatów. Czwartą już edycję konkursu organizują Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" i Komenda Główna Policji. Kandydatów zgłaszają osoby prywatne, organizacje społeczne i instytucje, wśród nich są też policjanci z Podkarpacia.

W ostatnich dniach czerwca, kapituła konkursu "Policjant, który mi pomógł" wyłoni tegorocznych laureatów. Czwartą już edycję konkursu organizują Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" i Komenda Główna Policji. Kandydatów zgłaszają osoby prywatne, organizacje społeczne i instytucje, wśród nich są też policjanci z Podkarpacia.

Kapitułę konkursu "Policjant, który mi pomógł" tworzą przedstawiciele "Niebieskiej Linii", Komendy Głównej Policji i laureaci poprzednich edycji. Zgodnie z regulaminem, ten zaszczytny tytuł może być przyznany tylko pięciu osobom - policjantom, którzy w szczególny sposób działają na rzecz ochrony ofiar przemocy domowej. Kandydatów nominują osoby indywidualne, przedstawiciele organizacji społecznych i instytucji, więc już sam fakt nominowania jest sporym wyróżnieniem.

Ta inicjatywa jest o tyle cenna, że z jednej strony daje możliwość wyrażenia wdzięczności za pomoc i zaangażowanie policjantów w przeciwdziałanie przemocy w rodzinie, a z drugiej pozwala podkreślić rolę, jaką odgrywają funkcjonariusze Policji w systemie przeciwdziałania przemocy domowej. Bez wątpienia, docenienie pracy policjanta pomagającego osobom krzywdzonym staje się dla niego motywacją do podejmowania dalszych, skutecznych działań w tym obszarze.

Za miesięcznikiem "Policja 997" przedstawiamy kandydatów - policjantów z Podkarpacia, którzy zostali zgłoszeni do IV edycji konkursu ( wg zgłoszeń, które wpłynęły do 15 maja):

 

  • asp. sztab. Janusz Dziwosz, specjalista w Zespole Dochodzeniowo-Śledczym, podinsp. Tadeusz Kuczek, naczelnik Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego i nadkom. Stanisław Pelc, zastępca naczelnika Wydziału Prewencji i RD Komendy Powiatowej Policji w Strzyżowie. Ich kandydatury zgłosiła matka dwóch dziewczynek, cyt.:"Przez dziewięć lat cierpiałam razem z dziećmi, nie miałam pomocy ani ze strony żadnej instytucji, ani ze strony rodziny. Pomogła mi dopiero policja, to dzięki niej poznałam swoje prawa. Mąż został aresztowany, a ja moge wreszcie w spokoju wychowywać córeczki."

  •  asp. Tomasz Pigan, dzielnicowy z Komendy Powiatowej Policji w Jarosławiu. Ofiara przemocy, która wysłała jego kandydaturę do "Niebieskiej Linii" jest mu wdzięczna za zaangazowanie i pomoc. "Dzięki niemu mój mąż został zatrzymany i czeka na wyrok za znecanie się nade mną".
     
  • asp. Włodzimierz Stachura, dzielnicowy z Komendy Powiatowej Policji w Mielcu. Ofiara przemocy domowej podkreśla, ze zarówno ona, jak i jej sześcioro dzieci poszłyby za nim w ogień. "Przez dziesięć lat nam pomagał. Wiele razy rozmawiał profilaktycznie z moim mężem, a gdy to nie pomogło, doradzał, jak mam przeprowadzić separację, gdzie załatwic leczenie odwykowe, co zrobic by założyć sprawę o znęcanie, wreszcie doprowadzić do jego eksmisji. jego rady zawsze były bezcenne. Rozpoznał u mnie depresję, czego nie udało się zdiagnozować lekarzom i wrecz wymusił podjęcie leczenia . Doszłam już do równowagi, również dlatego, że w domu nareszcie mamy spokój."
     
  • st.asp. Andrzej Stygar, asystent ds.przemocy w rodzinie z Komendy Powiatowej Policji w Jaśle. "Dzięki jego wsparciu, m.in. tłumaczył mi działanie mechanizmu kat - ofiara, skontaktował z psychologiem, pomagał pisać wnioski do sadu rodzinnego, MOPS-u, poradni przeciwalkoholowej - wyszłam z przemocy domowej." napisała kobieta, która zgłosiła kandydaturę policjanta.



Przypominamy, że laureatem II edycji konkursu był asp.sztab. Dariusz Florek - policjant z Przeworska. Mówił o sobie: „Policjantem jest się przez 24-godziny na dobę. Policjant, podobnie jak lekarz, wychodząc z pracy ciągle jest w swoim zawodzie i jeżeli zaistnieje taka potrzeba podejmuje działanie.”

Zgłoszenia od osób indywidualnych, przedstawicieli organizacji społecznych i instytucji przyjmowane są w trybie ciągłym, za pomocą formularza elektronicznego zamieszczonego na stronie internetowej "Niebieskiej Linii". Pisemne zgłoszenie można także nadesłać pocztą pod adres:  „Niebieska Linia”, ul. Korotyńskiego 13, 02-121 Warszawa.  Wszystkie zgłoszenia, które wpłyną po dniu 31 maja, zostaną zakwalifikowane do następnej edycji. W zgłoszeniu należy wskazać dane kontaktowe zgłaszającego, dane policjanta, którego chcielibyście Państwo wyróżnić oraz uzasadnienie tego wyboru.

Źródło: "Policja 997"

Powrót na górę strony