Debata ewaluacyjna
W Samorządowym Centrum Kultury w Mielcu odbyła się debata ewaluacyjna Policji z członkami Mieleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W spotkaniu wziął udział Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Mielcu podinsp. Grzegorz Bajda, Starosta Powiatu Mieleckiego Stanisław Lonczak oraz zaproszeni goście z instytucji współpracujących.
W piątek w Samorządowym Centrum Kultury w Mielcu odbyła się debata z członkami Mieleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Spotkanie było wynikiem współpracy pomiędzy Uniwersytetem, którego prezesem jest Elżbieta Kwiatkowska oraz policjantami z mieleckiej komendy.
W debacie ewaluacyjnej pod nazwą "Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ. Seniorze, zadbaj o siebie” wzięli udział: Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Mielcu podinsp. Grzegorz Bajda, Starosta Powiatu Mieleckiego Stanisław Lonczak oraz Komendant Straży Miejskiej w Mielcu Arkadiusz Misiak.
Tematem debaty było szeroko rozumiane bezpieczeństwo osób starszych w Mielcu i na terenie powiatu. O bezpieczeństwie przeciwpożarowym mówił Andrzej Kukliński z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mielcu. Profilaktyk Komendy Powiatowej Policji w Mielcu sierż. szt. Ewelina Ziemba wraz z sierż. Magdaleną Brodą omówiły najważniejsze, a zarazem podstawowe umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Zaprezentowały jak reagować w sytuacji nagłego zatrzymania krążenia czy też zadławienia lub ataku padaczki. Sierż. szt. Ewelina Ziemba, która obecnie jest profilaktykiem KPP Mielec kilka lat temu zamieniła mundur ratownika medycznego na mundur policjanta, stąd też jej doświadczenie i wiedza, którą dzieli się ze słuchaczami.
Istotnym punktem spotkania był wykład funkcjonariusza Komendy Powiatowej Policji w Mielcu asp. szt. Radosława Niziołka - instruktora krav maga, który na podstawie przykładów z życia wziętych omówił wiedzę, którą powinni posiadać seniorzy z zakresu bezpieczeństwa osobistego. Podczas wykładu policjant przekonywał, że świadomość posiadania umiejętności obrony przed napastnikiem oraz radzenia sobie ze stresem w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia własnego lub najbliższych może uchronić nas przed niebezpieczeństwem. Uczestnicy dowiedzieli się, jak nie stać się ofiarą przestępstwa, w jaki sposób rozpoznać i zapobiec skutkom zagrożeń oraz nauczyli się, jak przy wykorzystaniu przedmiotów codziennego użytku, można obronić się przed napastnikiem.
Piątkowe spotkanie było esencją głównych założeń programu profilaktycznego "Bezpieczny Senior” realizowanego przez mieleckich policjantów, a także jedną z wielu debat pod hasłem: „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”.