Święto Policji w mieleckiej jednostce - Wydarzenia - Policja Podkarpacka

Wydarzenia

Święto Policji w mieleckiej jednostce

Data publikacji 24.07.2020

Dziś 24 lipca w całej Polsce obchodzone jest Święto Policji. W tym roku przypada 101. rocznica powstania formacji policyjnej i rocznica 30-lecia odrodzonej Policji. Obchody w Mielcu miały wyjątkowy, kilkudniowy charakter oraz ciekawą oprawę. Ze względu na pandemię ograniczono się jednak do obchodów o charakterze zamkniętym.

22 lipca w Muzeum Regionalnym w Mielcu odbyła się promocja książki autorstwa dr Jerzego Skrzypczaka pt. „Policja w Mielcu 1919-2019”. Po powitaniu gości przez Komendanta Powiatowego Policji w Mielcu podinsp. Jacka Juwę, wykład o przedwojennej Policji Państwowej w dawnym województwie krakowskim wygłosił mł. insp. dr Mariusz Skiba - Naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.

Kolejno zgromadzonych gości z książką swojego autorstwa zapoznał dr Jerzy Skrzypczak, który omówił treść publikacji obejmującą 100 lat i diametralnie różne okresy funkcjonowania formacji policyjnej od II RP i budowania jej etosu, poprzez dramatyczny rok 1939 i częściową zagładę formacji na Wschodzie z ręki Sowietów (Ostaszków – Kalinin – Miednoje). Służbę w granatowej policji i różne postawy służących w niej funkcjonariuszy, poprzez okres PRL i Milicji Obywatelskiej, która była wraz ze Służbą Bezpieczeństwa istotnym elementem systemu władzy komunistycznej, po dzień dzisiejszy odrodzonej w 1990 r. Policji i jej służby dla społeczeństwa.

Tego samego dnia w Komendzie Powiatowej Policji w Mielcu odbyło się ślubowanie trzech nowo przyjętych do służby policjantów. Młodzi funkcjonariusze złożyli ślubowanie w sali narad oraz odebrali legitymacje z rąk Komendanta podinsp. Jacka Juwy. Po odbyciu szkolenia podstawowego rozpoczną służbę w mieleckiej jednostce Policji.

Wczoraj z okazji Święta Policji Komendant Powiatowy Policji w Mielcu podinsp. Jacek Juwa wręczył awansowanym policjantom rozkazy mianowania na wyższy stopień służbowy. W korpusie oficerów starszych awansowano dwóch policjantów. W korpusire oficerów młodszych również dwóch policjantów. W korpusie aspirantów Policji awansowało 23 funkcjonariuszy, natomiast w korpusie podoficerów 19 policjantów. Komendant Powiatowy Policji w Mielcu rozkazem personalnym mianował na stopień starszego posterunkowego 8 policjantów.

 

  • okładka książki "Policja w Mielcu 1919-2019"
    okładka książki "Policja w Mielcu 1919-2019"
  • dr Jerzy Skrzypczak, autor publikacji, podczas swojego wykładu
    dr Jerzy Skrzypczak, autor publikacji
  • mł. insp. dr Mariusz Skiba podczas swojego wykładu
    mł. insp. dr Mariusz Skiba podczas swojego wykładu