Nośmy odblaski! Zapewnią nam widoczność i bezpieczeństwo - Wydarzenia - Policja Podkarpacka

 • informacje dla nieslyszacych

Wydarzenia

Nośmy odblaski! Zapewnią nam widoczność i bezpieczeństwo

Data publikacji 04.12.2020

Nieoświetlona droga, policyjny radiowóz z włączonymi światłami, a mimo to, stojąca około 25 metrów dalej grupa pieszych jest niewidoczna. Brzmi jak niebezpieczna sytuacja na drodze, jednak to eksperyment profilaktyczny, który ma na celu zaprezentować jak odblaski wpływają na widoczność pieszych na drodze.

Przeworscy policjanci cyklicznie prowadzą działania „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Okres jesienno - zimowy to czas, kiedy pogarszają się warunki drogowe i szybko zapada zmrok, dlatego też funkcjonariusze w trosce o bezpieczeństwo pieszych i dbając o ich widoczność na drodze wspólnie z Kańczucką Grupą Biegową, zorganizowali specjalny „Odblaskowy eksperyment”. Wzięli w nim udział także mieszkańcy Kańczugi. Było to wspólne, lokalne przedsięwzięcie, mające na celu zwiększenie świadomości zarówno uczestników jak i obserwatorów, a tym samym poprawę bezpieczeństwa nas wszystkich.

W pierwszej kolejności policjanci przypomnieli najważniejsze kwestie związane z bezpieczeństwem na drodze, następnie pokazano uczestnikom w praktyce, jak ważne i skuteczne są elementy odblaskowe. Podczas eksperymentu, na nieoświetlonej drodze ustawiony został pojazd z włączonymi światłami. Przed nim w odległości około 25 metrów znajdowali się piesi bez odblasków, którzy pomimo światła z samochodowych reflektorów, byli niewidoczni. Następnie grupa biegowa umieściła na swojej odzieży elementy odblaskowe i stała się widoczna z ponad 150 metrów. Taka odległość pozwala kierowcy na bezpieczne ominięcie pieszego lub wyhamowanie pojazdu i uniknięcie potrącenia. Eksperyment dowodzi, jak ważne dla bezpieczeństwa pieszych są elementy odblaskowe.

Na zakończenie policjanci wspólnie z grupą biegową rozdawali pieszym odblaski, a najmłodszym uczestnikom ruchu drogowego maskotki.

Przypominamy, że za bezpieczeństwo w ruchu drogowym odpowiada każdy jego uczestnik. Zarówno kierowca, jak i pieszy zobowiązani są do ostrożności i uwagi na drodze. Tylko właściwa relacja "kierujący - pieszy" i wzajemna dbałość o drugiego uczestnika ruchu drogowego jest podstawą bezpieczeństwa na drodze.

 • Grupa biegowa wspólnie z funkcjonariuszami rozdają elementy odblaskowe i maskotki dziecku
  KPP Przeworsk
 • Grupa biegowa wspólnie z funkcjonariuszami rozdają elementy odblaskowe młodzieży
  KPP Przeworsk
 • Osoby biorące udział w eksperymencie drogowy nałażący do grupy biegowej
  Kańczucka Grupa Biegowa
 • Funkcjonariusz rozdaje odblaski
  KPP Przeworsk
 • Grupa biegowa posaidająca elementy odblaskowe
  Grupa biegowa posiadająca elementy odblaskowe
 • Ta sama grupa beiegowa bez elementów odblaskowych
Powrót na górę strony