Niezwykła pasja przeworskiego policjanta
W ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości, w Wiejskim Domu Kultury w Grzęsce, odbyła się wystawa o tematyce historycznej pt. „Polska walcząca”. Kolekcję umundurowania i wyposażenia żołnierza polskiego z lat 1939-1960 miał okazję zaprezentować funkcjonariusz Komendy Powiatowej Policji w Przeworsku st. asp Mariusz Czyrny. Była to niesamowita lekcja historii, zarówno dla amatorów, jak i pasjonatów militariów.
St. asp. Mariusz Czyrny, który na co dzień pełni służbę w Wydziale Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Przeworsku, służbę połączył ze swoją wielką pasją, jaką jest historia żołnierza polskiego. Mundurowy dzieli się swoim zamiłowaniem z innymi, prezentując swoje zbiory na rożnych wystawach, łącząc policyjną profilaktykę z lekcją historii.
Podczas poniedziałkowej wystawy, poświęconej tematyce „Polski walczącej”, prezentowane było umundurowanie i wyposażenie Wojska Polskiego, wojenne fotografie, dokumenty, listy, a także bagnety z XIX i XX wieku.
Wystawione mundury oraz część bagnetów i pamiątek rodzinnych należą do st. asp Mariusza Czyrnego, który swoje zbiory zaczął gromadzić już jako dziecko, a więc ponad 30 lat temu. Od tamtego czasu, poświęcił się swojej pasji na tyle, że posiada kilkanaście mundurów, bagnetów, plecaków oraz innych akcesoriów należących do wyposażenia żołnierza. Uczestnicząc w takich wystawach, stara się swoją pasją zarazić najmłodszych mieszkańców naszego powiatu.
Ekspozycję uroczyście otworzył Wójt Gminy Przeworsk Daniel Krawiec, który zaprosił do obejrzenia wyjątkowych eksponatów i spotkania z historią. Prezentowaną wystawę mieli okazję obejrzeć, nie tylko uczniowie Szkoły Podstawowej w Grzęsce, ale także mieszkańcy.
Odwiedzający mogli zatem podziwiać m.in.: mundur polskiego ułana z okresu II RP, mundury żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, czy też umundurowanie żołnierzy z okresu wczesnego PRL-u. Policjant, nie tylko dokładnie opisał pochodzenie i sposób wykonania wojskowej odzieży, ale także indywidualną historię każdego z mundurów.
Swoje zbiory bagnetów wystawił również Zbigniew Kiszka - emerytowany policjant Komendy Powiatowej Policji w Przeworsku, który opowiedział o 350-letniej historii bagnetów, ich powstaniu, rodzajach i ewolucji, jaka następowała w ich produkcji z biegiem lat.
Po niezwykle interesującej prelekcji, każdy z zebranych mógł podejść i zobaczyć z bliska każdy eksponat oraz dowiedzieć się o jego historii.