Wydarzenia

Posiadanie psa to wielka odpowiedzialność. Policja przypomina o obowiązkach

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka, a posiadanie czworonoga, to nie tylko ogromna przyjemność, ale przede wszystkim wielka odpowiedzialność. Policja w Przeworsku przypomina o przepisach, które powinien znać każdy właściciel psa.

Decydując się na psa trzeba uwzględnić szereg obowiązków z tym związanych. Właściciel musi zapewnić odpowiednie wyżywienie i schronienie oraz odpowiednie traktowanie czworonoga. Niestety nie wszyscy właściciele psów wywiązują się ze swoich obowiązków.

Warto przypomnieć obowiązki osób posiadających psy. To zapewnienie pomieszczenia chroniącego przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała; zapewnienie odpowiedniej karmy i stały dostęp do wody; sprzątanie po swoim psie; smycz, na której jest trzymane zwierzę, nie może powodować u niego urazów ani cierpień oraz musi mu zapewnić możliwość niezbędnego ruchu; utrzymywanie psa rasy uznawanej za agresywną wymaga zezwolenia właściwego organu gminy.
Ponadto wiele samorządów w celu ochrony swoich mieszkańców przed agresywnością psów podjęło uchwały zobowiązujące właścicieli, aby na spacer wychodzili ze swoim psem na smyczy – a osobniki duże lub agresywne muszą posiadać założony kaganiec.

Pamiętajmy, że często zwierzęta reagują instynktownie. W przypadku kontaktu ze zwierzęciem zachowajmy dystans i ograniczone zaufanie, a w szczególności zwracajmy uwagę na nasze dzieci, aby swoim zachowaniem nie sprowokowały ich agresji.

Warto w tym miejscu przypomnieć zapis art.77 Kodeksu Wykroczeń:
§1 Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.
§2 Kto dopuszcza się czynu określonego w §1 przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany.

Kolejny artykuł Kodeksu Wykroczeń (art.78) dotyczy nie tylko właścicieli, ale wszystkich osób, które mają kontakt ze zwierzętami:
Kto przez drażnienie lub płoszenie doprowadza zwierzę do tego, że staje się niebezpieczne, podlega karze grzywny do 1 000 złotych albo karze nagany.

Prawa zwierząt i obowiązki ich właścicieli zostały zawarte w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. z z 2022 r. poz. 572)

W związku ze zgłoszeniami dotyczącymi bezpańskich psów przypominamy, że art. 11, ust. 1 ww. ustawy stanowi: zapewnianie opieki bezdomnym zwierzętom oraz ich wyłapywanie należy do zadań własnych gmin.

Uwaga kierowcy!
Ustawa o ochronie zwierząt nakłada na prowadzącego pojazd mechaniczny, który potrącił zwierzę, obowiązek zapewnienia stosownej pomocy (w miarę możliwości) lub zawiadomienia jednej ze służb, o których mowa w art. 33 ust. 3 tj. lekarz weterynarii, inspektor Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce lub innej organizacji o podobnym statutowym celu działania, funkcjonariusz Policji, straży miejskiej lub gminnej, Straży Granicznej, pracownik Służby Leśnej lub Służby Parków Narodowych, strażnik Państwowej Straży Łowieckiej, strażnik łowiecki lub strażnik Państwowej Straży Rybackiej.


M.Cz.

 

Powrót na górę strony