Debata „Bezpieczny Senior”
Policjanci, przedstawiciele władz samorządowych oraz mieszkańcy miasta i gminy Sieniawa, wzięli udział w debacie społecznej poświęconej „Bezpieczeństwu seniorów”. Debata odbyła się w Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Sieniawie.
W Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Sieniawie odbyła się debata społeczna, której tematem było „Bezpieczeństwo seniorów”. Debata zorganizowana był pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Sieniawa oraz Komendanta Powiatowego Policji w Przeworsku. W spotkaniu wzięli udział mieszkańcy miasta i gminy Sieniawa.
Rozpoczął ją Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Sieniawa Sebastian Padiasek dziękując przybyłym gościom za zainteresowanie i obecność na spotkaniu.
Następnie kolejno głos zabierali zaproszeni goście. Kurator Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej Sądu Rejonowego w Przeworsku Iwona Godlewska przekazała bardzo ważne informacje, dotyczące form i metod przemocy stosowanej wobec seniorów. Uświadomiła uczestnikom spotkania, jakie rodzaje przemocy wobec osób starszych można najczęściej zauważyć, przybliżyła też zagadnienia przemocy fizycznej, psychicznej i ekonomicznej. Wyjaśniła, dlaczego starsi nie mówią o przemocy, nie zgłaszają tego na policję, nie skarżą się nikomu. Podsumowując swoją prelekcję poinformowała, gdzie należy szukać pomocy, do kogo zgłosić się lub zadzwonić.
Katarzyna Kowal Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy w Rodzinie przedstawiła różne formy przemocy i nadużyć, na jakie narażone są osoby starsze. Omówiła źródła zachowań przemocowych wobec osób starszych (m.in. są to: sytuacja materialna, warunki życia, sprawy majątkowe, problemy alkoholowe w rodzinie, cechy osobowościowe) oraz miejsca, w których te zjawiska najczęściej występują (m.in. dom rodzinny, dps, instytucje publiczne).
Duże zainteresowanie obecnych na spotkaniu seniorów wzbudził wykład Radcy Prawnego Joanny Litwin, która omówiła zagadnienia dotyczące ochrony prawnej konsumentów, windykacji zaległych roszczeń. W czasie spotkania zalecała ostrożność przy zawieraniu umów, ostrzegała seniorów przed pochopnym korzystaniem z „tanich okazji” i podpowiadała, wspólnie z funkcjonariuszami, jak uniknąć oszustw.
Podczas debaty poruszano także zagadnienia bezpieczeństwa w ruchu drogowym dotyczące noszenia odblasków po zmierzchu, omówiono rolę dzielnicowego oraz narzędzia pomocnicze służące do kontaktu społeczeństwa z dzielnicowym – Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa i aplikację Moja Komenda, dzięki której łatwo i sprawnie można wyszukać najbliższą jednostkę Policji i połączyć się z właściwym dzielnicowym.
Podsumowując debatę, policjanci podziękowali wszystkim seniorom za przybycie, aktywny udział i cenne uwagi. Podkreślili znaczenie bezpośredniej rozmowy i wymiany poglądów na temat bezpieczeństwa osób starszych, dodając, że dzięki takim spotkaniom mogą lepiej wsłuchać się w głos i potrzeby starszego pokolenia, po to by zwiększyć seniorom poczucie bezpieczeństwa. Zapewnili, że zgłoszone uwagi i wnioski ukierunkują ich policyjne działania profilaktyczne na przyszłość.