Wydarzenia

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa - podsumowanie roku 2022

Już od około sześciu lat mamy możliwość korzystania z interaktywnego narzędzia jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Przeworscy funkcjonariusze podsumowali funkcjonowanie Mapy na terenie powiatu przeworskiego i sprawdzili o jakich zagrożeniach najczęściej w minionym roku informowali internauci.

Poczucie bezpieczeństwa należy do podstawowych potrzeb każdego człowieka i ma decydujący wpływ na funkcjonowanie każdej społeczności. Dlatego ważnym jest tworzenie narzędzi, które pozwolą na rzetelne i czytelne zidentyfikowanie i przedstawienie, w tym społecznościom lokalnym, skali i rodzaju zagrożeń oraz instytucji współodpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego. Identyfikacja ta nie może przebiegać bez uwzględnienia oczekiwań społecznych.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Przeworsku, podsumowali funkcjonowanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, na terenie powiatu przeworskiego w 2022 roku. Przez ostatnich 12 miesięcy, mieszkańcy powiatu korzystali z tego narzędzia 625 razy (najwięcej na terenie miasta i gminy Przeworsk 380 razy). Mundurowi potwierdzili 151 sygnałów zgłoszonych przez internautów.

Najliczniejszą grupę zgłoszeń stanowiły zagrożenia związane m.in. z przypadkami:
•    przekraczania dozwolonej prędkości - 272 zgłoszeń,                                               
•    nieprawidłowego parkowania - 90 zgłoszeń,   
•    aktami wandalizmu -  110 zgłoszeń,
•    grupowania się małoletnich zagrożonych demoralizacją- 31 zgłoszeń,
•    niewłaściwa infrastruktura drogowa - 26 zgłoszeń,
•    wałęsanie się bezpańskich psów - 19 zgłoszeń,
•    spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym - 25 zgłoszeń,
•    nielegalne rajdy samochodowe – 19 zgłoszeń
                                                        
Każde zgłoszenie naniesione na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa było szczegółowo weryfikowane przez policjantów. Funkcjonariusze potwierdzali sygnały wskazane przez mieszkańców na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, a dzielnicowi tworząc plany działań priorytetowych eliminowali zagrożenia ze swoich rejonów służbowych.

Podsumowując roczne statystyki dotyczące Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa przeworscy policjanci zachęcają do współpracy i korzystania z tej internetowej aplikacji. Dzięki współdziałaniu oraz wymianie informacji pomiędzy mieszkańcami a mundurowymi skuteczniej osiągnie się wymierne efekty zmierzające do poprawy naszego wspólnego bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania.

Pamiętajmy jednak, że Mapa nie służy do zgłaszania pilnej potrzeby interwencji! W tego typu przypadkach należy dzwonić na numery alarmowe.

Powrót na górę strony