Spotkanie gimnazjalistów z przeworskimi policjantkami oraz sędzią Sądu Rejonowego w Przeworsku
Wczoraj w Gimnazjum Publicznym nr 1 w Przeworsku miało miejsce niecodzienne spotkanie. Razem z przeworskimi policjantkami prelekcję na temat odpowiedzialności prawnej nieletnich poprowadził sędzia Sądu Rejonowego w Przeworsku. W ramach kampanii 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci oraz młodzieży, rozmawiali z młodzieżą o przemocy rówieśniczej, cyberprzemocy, narkotykach i dopalaczach .
Wielu młodych ludzi wchodzi w konflikt z prawem nie mając świadomości, że ich zachowanie podlega odpowiedzialności prawnej. Niekiedy dopuszczają się czynów zakazanych, nie mając pojęcia, jakie mogą spotkać ich za to konsekwencje. Zdarza się także, że uczniowie wchodzą w konflikt z prawem w pełni świadomi odpowiedzialności za przekraczanie przyjętych norm opartych na przepisach prawa, ale pokusa zaimponowania kolegom, czy też koleżankom, jest większa, niż późniejsze skutki takiego postępowania.
Wczoraj w przeworskim Gimnazjum Publicznym nr 1, w spotkaniu z gimnazjalistami, razem z funkcjonariuszkami uczestniczył sędzia Bogdan Kusz z Sądu Rejonowego w Przeworsku. Podczas spotkania omówił temat odpowiedzialności nieletnich za popełnione czyny karalne bazując na konkretnych przykładach. Policjantki st. asp. Justyna Urban oraz mł.asp. Renata Jaremko przekazały gimnazjalistom informacje o zagrożeniach płynących ze strony używek oraz coraz częściej występującym zjawisku przemocy wśród młodzieży. Podczas spotkania zwróciły uwagę, aby nie przechodzić obojętnie, gdy obok krzywdzone jest dziecko przez kolegę, koleżankę w szkole, na podwórku, czy placu zabaw. Przypomniały uczniom, że przemoc to nie tylko uderzanie, czy popychanie, ale także krzywdzenie psychiczne poprzez wyzywanie, ośmieszanie, a także zabijanie poczucia wartości w drugim człowieku. Podczas prelekcji poruszyły również zagadnienia związane z cyberprzestepczością oraz bezpieczeństwem w sieci.
Gimnazjaliści wykazali duże zainteresowanie omawianą tematyką. Tym razem była to zasługa nie tylko prowadzących funkcjonariuszek, ale także wyjątkowego spotkania z sędzią Bogdanem Kuszem. Niezwykłe zajęcia na pewno pozostaną w pamięci na długo, nie tylko młodzieży.
Przypominamy!
Kampania 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci rozgrywa się na wszystkich kontynentach, we wszystkich krajach świata. W tych dniach mówimy o prawach dziecka, godności, szacunku, bezpieczeństwie, wolności. Kampania objęta jest honorowymi patronatami Ministerstwa Sprawiedliwości, Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka. Medialnie akcje wspierają „Głos Nauczycielski” oraz pismo „Niebieska Linia”.
rj