Weź odpowiedzialność za swojego czworonoga
Posiadanie psa to nie tylko przyjemność, ale to również obowiązki. Pomimo posiadanej wiedzy zdarza się że zapominamy, jakie mamy obowiązki jako właściciele czworonogów. Warto zatem przypomnieć sobie podstawowe zasady, aby uniknąć nieprzyjemności i konsekwencji prawnych związanych z niezachowaniem środków ostrożności przy trzymaniu zwierząt.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami właściciel czworonogów zobowiązany jest do sprawowanie należytej kontroli nad swoim psem udając się z nim w miejsca ogólnodostępne. Właściciel nie może wypuścić swojego pupila, gdzie chce i kiedy chce pozostawiając go bez właściwego nadzoru. Obowiązek szczególnej ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia nakłada bowiem na właściciela art. 77 kodeksu wykroczeń – „Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.
Niezachowanie należytej ostrożności przy trzymaniu psa może doprowadzić do wyrządzenia poważnej szkody przez psa innej osobie. Najczęściej wyrządzoną szkodą jest uszkodzenie rzeczy, ale zdarzają się również przypadki poważniejsze, jak np. pogryzienie przez psa dziecka czy osoby dorosłej. W zależności od skutków niewłaściwego trzymania czworonoga, właściciel musi liczyć się z tym, że może go spotkać mniej lub bardziej surowa odpowiedzialność prawna. Jeśli w wyniku niedopilnowania psa dojdzie do zniszczenia rzeczy (np. zniszczenia ubrania) posiadacz, który nie wywiązał się z właściwego trzymania psa poniesie za to odpowiedzialność uzależnioną od wartości wyrządzonej szkody. Jeśli doszłoby do pogryzienia, wówczas należy liczyć się z poważniejszymi konsekwencjami, a zarazem odpowiedzialnością karną z art. 157 par. 3 KK - inne, nieumyślne uszkodzenie ciała.
Pamiętajmy!
Za zachowanie swojego czworonoga zawsze odpowiada jego właściciel. Jeżeli jesteś właścicielem psa pamiętaj, że brak wyobraźni może doprowadzić do poważnej tragedii!
rj