Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa
O tym, czym jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, do czego służy i jak należy posługiwać się tym nowym narzędziem, informują policjanci, a w szczególności dzielnicowi podczas spotkań z mieszkańcami podległych rejonów służbowych. Mundurowi przypominają i instruują, jak korzystać z mapy.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa funkcjonuje od 20 września 2016 r. W tym czasie policjanci przeworskiej komendy organizowali liczne spotkania z mieszkańcami powiatu przeworskiego, uczestniczyli w zebraniach, konferencjach, aby mówić o innowacyjnym narzędziu. W rozpropagowywaniu Krajowej Mapy Zagrożeń zaangażowali się także dzielnicowi, którzy podczas spotkań z mieszkańcami swoich rejonów służbowych informują i zachęcają do korzystania z tego dzieła. Za pomocą mapy zagrożeń można zgłaszać zjawiska mające istotny wpływ na ich poczucie bezpieczeństwa, a także przekazywać informacje o zagrożeniach występujących w okolicy. Pamiętajmy, że każde zgłoszenie jest dokładnie sprawdzane i weryfikowane przez policjantów.
W roku minionym mieszkańcy powiatu przeworskiego nanieśli na nią 99 zgłoszeń, które według nich mają istotny wpływ na bezpieczeństwo. W roku bieżącym odnotowaliśmy tylko 10 zgłoszeń. Pamiętajmy, że narzędzie jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń ma służyć zwiększeniu poczucia bezpieczeństwa, abyśmy wspólnie budowali bezpieczną okolicę. Razem możemy więcej.
Zgłoszenia, które odnotowaliśmy w tym roku dotyczą:
- przekroczenia dozwolonej prędkości – 4 zgłoszenia;
- nieprawidłowego parkowania – 4 zgłoszenia;
- złej organizacji ruchu – 2 zgłoszenia;
Każde z nich jest sprawdzane i weryfikowane przez funkcjonariuszy.
Przypominamy!
Aby zgłosić zagrożenie należy wejść na stronę internetową komendy wojewódzkiej, miejskiej, powiatowej Policji lub za pomocą https://mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/KMZBPublic.html. Przekazanie tych informacji zajmuje tylko kilka chwil. W razie potrzeby można skorzystać z instrukcji obsługi. Pomocą służą także funkcjonariusze.
Z narzędzia należy korzystać w sposób rozsądny, gdyż każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji. Należy także pamiętać, że zgłoszenia w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępują potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112 lub 997.
Chcesz wiedzieć więcej o Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa? Na Twoje pytania odpowie Twój dzielnicowy.
Kontakt z dzielnicowym w łatwy sposób uzyskasz poprzez aplikację mobilną Moja Komenda (tu znajdziesz szczegóły: http://www.podkarpacka.policja.gov.pl/rze/komendy-policji/kpp-przeworsk/wydarzenia/72620,Aplikacja-quotMoja-Komendaquot.html
rj