Niebezpieczne wypalanie traw
Wystarczyło kilka cieplejszych dni, by wiele osób zabrało się za wiosenne porządki przy domu i na polach. Niektórym wydaje się, że dobrym sposobem na to jest wypalanie traw. Wczoraj przeworscy policjanci wspólnie ze strażami dwukrotnie interweniowali w związku ze zgłoszeniami dotyczącymi właśnie tego typu zdarzeń. Policja przypomina, że wypalanie traw surowo zabronione!
Wystarczyło kilka cieplejszych dni, by wiele osób zabrało się za wiosenne porządki przy domu i na polach. Niektórym wydaje się, że dobrym sposobem na to jest wypalanie traw. Wczoraj przeworscy policjanci wspólnie ze strażakami dwukrotnie interweniowali w związku ze zgłoszeniami dotyczącymi właśnie tego typu zdarzeń. Policja przypomina, że wypalanie traw jest surowo zabronione!
Wczoraj przeworscy policjanci dwukrotnie interweniowali w związku z palącymi się trawami:
- Pierwsze zgłoszenie wpłynęło przed godz. 14 i dotyczyło palących się traw w Chałupkach. Przybyli na miejsce policjanci zastali strażaków podczas akcji gaśniczej. Jak wstępnie ustalono spłonęło około 50 hektarów łąk.
- Kilka godzin później o godzinie 21 dyżurny komendy przyjął kolejne zgłoszenie, które dotyczyło palących się nieużytków rolnych w Gorliczynie Szewni. Tym razem spaleniu uległo około 20 arów nieużytków.
We wszystkich przypadkach niezbędna była pomoc straży pożarnej. Policja apeluje - nie zapominajmy, że z ogniem nie ma żartów. Ponadto wypalanie traw jest prawnie zabronione.
Wypalania traw zabraniają:
- USTAWA O OCHRONIE PRZYRODY, art. 124 mówiący, że „Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów.” oraz art. 131 pkt 12 mówiący, że „Kto wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary, (...) – podlega karze aresztu albo grzywny."
- USTAWA O LASACH, art. 30 ust. 3 pkt 3 ustawy z 28 września 1991 roku: "W lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności: rozniecania ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego, korzystania z otwartego płomienia i wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych."
- KODEKS WYKROCZEŃ, art. 82 § 3 „Kto na terenie lasu, na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od nich roznieca ogień poza miejscami wyznaczonymi do tego celu albo pali tytoń, z wyjątkiem miejsc na drogach utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany", oraz art. 82 § 4 "Kto wypala trawy, słomę lub pozostałości roślinne na polach w odległości mniejszej niż 100 m od zabudowań, lasów, zboża na pniu i miejsc ustawienia stert lub stogów bądź w sposób powodujący zakłócenia w ruchu drogowym, a także bez zapewnienia stałego nadzoru miejsca wypalania."
- KODEKS KARNY, art. 163 § 1 „ kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10", natomiast według art. 164 § 1 „kto sprowadza bezpośrednie niebezpieczeństwo zdarzenia określonego w art. 163 § 1, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8”.