Debata społeczna w ramach kampanii przeciwko przemocy
„Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży – edukacja dla bezpieczeństwa” to tytuł debaty zorganizowanej przez przeworska Policję w poniedziałek w Gimnazjum nr 1 w Przeworsku w ramach kampanii 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci oraz młodzieży. W spotkaniu udział wzięli zaproszeni prelegenci, którzy mówili na temat przemocy, jej skutków oraz konsekwencji prawnych. Debata miała na celu podniesienie świadomości rodziców na temat problemu przemocy wśród dzieci i młodzieży.
Debata odbyła się 13 listopada, o godz. 17, w Gimnazjum nr 1 w Przeworsku. Zorganizowana została w ramach kampanii przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci oraz młodzieży. Spotkanie rozpoczął Komendant Powiatowy Policji w Przeworsku insp. Marek Mendoń, który przywitał rodziców, zaproszonych gości oraz prelegentów. Poinformował uczestników spotkania, że celem debaty jest zwrócenie uwagi rodziców na negatywne zachowania dzieci w stosunku do swoich rówieśników.
Po wystąpieniu komendanta głos zabrała Zastępca Kuratora Okręgowego w Przemyślu Agnieszka Puchalska - specjalistka w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, która przybliżyła rodzicom problem przemocy wśród dzieci i młodzieży. Omówiła definicje przemocy oraz rodzaje i formy jej stosowania, a także problemy dzieci z rodzin dysfunkcyjnych. Na koniec wykładu poinformowała, gdzie szukać pomocy, w sytuacji gdy dziecko, czy też osoba dorosła staje się ofiarą przemocy.
Następnie głos zabrał Bogusław Dąbrowa – psycholog Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Przeworsku, który omówił skutki stosowania przemocy. Przemoc wobec dziecka zapoczątkowana w domu, staje się najczęściej podłożem do stosowania przemocy dziecka wobec drugiego dziecka. Zwrócił także uwagę na to, jak cienka jest granica pomiędzy ofiarą, która może za chwile zostać sprawcą. Zaapelował również do rodziców, aby zwracali uwagę, czy dziecku nie dzieje się krzywda, czy nie doświadcza przemocy. Omówił także problem cyberprzemocy z wykorzystanie portali społecznościowych.
O przemocy rówieśniczej, jej rodzajach i odpowiedzialności prawnej mówiła podkom. Elżbieta Siupik z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. W oparciu o dane statystyczne z terenu naszego województwa przybliżyła problem znęcania się dziecka nad dzieckiem. Omówiła działania policji, realizowane akcje, programy prewencyjne i współprace z różnymi organami oraz instytucjami celem poprawy bezpieczeństwa wśród dzieci i młodzieży.
Temat narkotyków, dopalaczy oraz środków odurzających omówiła Justyna Kałamarz – starszy asystent Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Przeworsku. Podczas spotkania uświadomiła rodziców jak łatwo młodzież może zdobyć niebezpieczne używki. Omówiła również badania ankietowe dotyczące narkotyków i dopalaczy, które zostały przeprowadzone wśród uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych.
Po wysłuchaniu prelegentów głos zabrał Zastępca Burmistrza miasta Przeworsk Wojciech Superson, który przekazał informacje o działaniu Zespołów Interdyscyplinarnych w Przeworsku oraz udzielanej pomocy osobom dotkniętym przemocą. Poinformował również o działającej od roku grupie wsparcia, której celem jest wspieranie i pomaganie ofiarom przemocy.
Na koniec spotkania zostały zebrane rozdane wcześniej ankiety ewaluacyjne. Uczestników debaty poinformowano, że wszystkie uwagi i spostrzeżenia będą wykorzystane przez przeworską policje w podejmowaniu działań na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa wśród dzieci i młodzieży oraz eliminowania zjawiska przemocy rówieśniczej. Poruszone w ankietach problemy oraz wykonane w tej sprawie czynności przez przeworska policje zostaną przedstawione podczas debaty ewaluacyjnej, która odbędzie się czerwcu 2018.
rj