Spotkania w szkołach w ramach kampanii przeciwko przemocy
W dniu 1 listopada rozpoczęła się „Kampania pomarańczowej wstążeczki”, do której już po raz drugi przyłączyli się przeworscy policjanci. W tym czasie funkcjonariusze spotykają się z uczniami szkół oraz ich rodzicami podczas wywiadówek, aby mówić o bezpieczeństwie. W ramach kampanii 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci oraz młodzieży policjanci informują nie tylko o rodzajach i formach przemocy, ale przede wszystkim o jej skutkach. Apelują również do rodziców, aby więcej czasu poświęcali swoim dzieciom i zwracali uwagę, co dziecko robi korzystając z Internetu.
Młodość ma swoje prawa, rządzi się swoimi zasadami - powiadają starsi. I na pewno sporo w tym prawdy. Jednakże te zasady i reguły nie mogą być sprzeczne z prawem. Młodzież czasami łamie przepisy nie mając świadomości, że ich czyny są karalne. Na temat przemocy wiedzą sporo, jednak o skutkach jej stosowania i odpowiedzialności prawnej już takiej wiedzy nie posiadają. Ważne jest, aby rodzice poświęcali więcej czasu swoim dzieciom i przekazali im pewne wartości i zasady. Warto też sprawę stawiać jasno i bezpośrednio mówić co wolno, a co jest zabronione prawem informując jednocześnie o konsekwencjach niewłaściwego zachowania.
Wczoraj w ramach Kampania 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży oraz w ramach programu „Zainwestuj w siebie” z rodzicami uczniów klasy IV Szkoły Podstawowej nr 3 w Przeworsku spotkały się policjantki z przeworskiej komendy. Już na początku przedstawiły rodzicom jaki jest cel kampanii oraz realizowanego programu. Podczas spotkania policjantki zwróciły uwagę rodziców na problem przemocy wśród dzieci. Przytoczono definicję przemocy, jakie mogą być jej formy oraz skutki. Funkcjonariuszki zwróciły także uwagę, jak ważna jest rozmowa z dziećmi, młodzieżą na temat ich praw, właściwych zachowań, ale również obowiązków. Przytoczyły również przykłady cyberprzemocy wśród uczniów zwłaszcza tej, której skutki były tragiczne.
W czasie spotkania przekazano również, jakie tematy są poruszane z dziećmi podczas pogadanek. Na koniec spotkania policjantki poinformowały rodziców, gdzie szukać pomocy, kiedy dziecko staje się ofiarą przemocy lub jej sprawcą.
rj