Debata w Adamówce
Mieszkańcy Adamówki, rodzice uczniów, wzięli udział w debacie społecznej „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie - możesz mieć na nie wpływ”, która odbyła się wczoraj w Szkole Podstawowej w Adamówce. Oprócz tematu Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa i aplikacji Moja Komenda, policjanci zwrócili również uwagę na problem narkotyków, dopalaczy i środków odurzających wśród dzieci i młodzieży.
Wczoraj w Szkole Podstawowej w Adamówce odbyła się debata społeczna „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie możesz mieć na nie wpływ”. Rozpoczął ją Naczelnik Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego z Komendy Powiatowej Policji w Przeworsku asp. szt. Marek Zygmunt, dziękując przybyłym za zainteresowanie i obecność na spotkaniu.
Prelegenci w swoich wystąpieniach poruszyli treści pomocne w ograniczaniu oraz przeciwdziałaniu zagrożeniom w środowisku lokalnym. Komendant Komisariatu Policji w Sieniawie nadkom. Bogusław Pisarczyk omówił zasady działania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz przybliżył aplikację "Moja Komenda", dzięki której szybko i sprawnie można nawiązać kontakt ze swoim dzielnicowym. Zwrócił także uwagę na założenia programu "Dzielnicowy bliżej nas" oraz omówił działania profilaktyczne realizowane przez funkcjonariuszy Policji. Komendant poruszył również temat włamań do domów i kradzieży. Mówił, jak zabezpieczyć swój dom podczas nieobecności, a także podkreślił, jak ważną rolę może odegrać dobry sąsiad.
St. asp. Justyna Urban omówiła odpowiedzialność prawną nieletnich, nie tylko za posiadanie czy też udzielanie narkotyków, ale również za inne czyny karalne, których najczęściej dopuszczają się młodzi ludzie. Podczas spotkania policjantka zaprezentowała walizkę edukacyjną z substancjami przypominającymi narkotyki oraz przyrządami, które mogą służyć do ich przetwarzania, przenoszenia, a nawet ukrycia. W swojej prezentacji multimedialnej przedstawiła rodzaje narkotyków, przedmiotów służących do ich porcjowania, przechowywania i używania.
Czym są narkotyki, dopalacze oraz środki odurzające, jakie są skutki ich zażywania oraz jak działają na organizm człowieka mówiła Justyna Kałamarz – starszy asystent Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Przeworsku. Podczas spotkania uświadomiła rodziców, jak łatwo młodzież może zdobyć niebezpieczne używki oraz z jakimi substancjami najczęściej mają oni kontakt na naszym terenie.
Podsumowaniem debaty była dyskusja, podczas której uczestnicy mówili o swoich spostrzeżeniach i zagrożeniach dotyczących ich najbliższej okolicy.
rj