Wydarzenia

„Bezpieczna droga do szkoły” z przeworską policją

Data publikacji 22.08.2018

Jeszcze tylko dziesięć dni wakacyjnego wypoczynku. Wielkimi krokami zbliża się początek roku szkolnego. Wrzesień to trudny czas dla dzieci rozpoczynających naukę, zwłaszcza tych którzy po raz pierwszy przekroczą próg szkoły. To również okres wzmożonej pracy policjantów, szczególnie ruchu drogowego. Już dziś policjanci przygotowują się działań pod nazwą „Bezpieczna droga do szkoły 2018”. Jak zawsze ich celem jest czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem w ruchu drogowym, zwłaszcza w rejonach szkół.

Koniec wakacji już tuż, tuż…Jak co roku policjanci już teraz przygotowują się do działań pod nazwą „Bezpieczna droga do szkoły”. Zanim jednak wdrożą działania, muszą przyjrzeć się drogom, wspólnie z organami odpowiadającymi za infrastrukturę, z uwzględnieniem właściwego oznakowania, stanu znaków drogowych oraz urządzeń ostrzegawczo – zabezpieczających w rejonie placówek oświatowych i wychowawczych. O wszelkich nieprawidłowościach będą informować zarządy dróg, aby jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego wyeliminować zagrożenia, naprawić usterki czy uzupełnić braki w oznakowaniu.

Bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego jest sprawą priorytetowa nie tylko dla samych policjantów, ale również użytkowników dróg.  Dlatego ważne jest, abyśmy sami zwracali uwagę na różne nieprawidłowości. Aby poinformować o swoich spostrzeżeniach i miejscach zagrożonych np. przekraczanie dozwolonej prędkości w rejonach szkół, braku oznakowania czy też niewłaściwym parkowaniu, nie musimy wcale stosować pisma do zarządu dróg, czy policji. Wystarczy nanieść zagrożenie na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. W związku ze zgłoszeniem policjanci w ciągu kilku dni zweryfikują zgłoszenie i podejmą stosowne czynności.

Początek roku szkolnego będzie wiązał się także z częstszymi kontrolami autokarów przewożących dzieci, a także samochodów osobowych. Policjanci będą zwracać uwagę na sposób przewożenia dzieci, a także ich ilość w pojeździe. Przedmiotem kontroli będzie również stan techniczny pojazdów, a także stan trzeźwości kierujących.

Jak co roku podczas działań „Bezpieczna droga do szkoły” policjanci będą uczestniczyć w spotkaniach z rodzicami oraz z dziećmi. Z najmłodszymi uczestnikami ruchu drogowego spotkają się także w plenerze, aby przepisy dotyczące ruchu pieszych utrwalić w praktyczny sposób.

Już dziś przypominamy rodzicom o obowiązku przewożenia dziecka w foteliku ochronnym lub specjalnym siedzisku. Po zmianie przepisów dziecko, które ukończyło 12 lat, a jednocześnie nie osiągnęło wymaganego wzrostu 150 cm, powinno być przewożone w foteliku bezpieczeństwa lub urządzeniu przytrzymującym dla dzieci. Nie ma obecnie kryterium wieku, jak to było wcześniej. W zmianach uwzględniono również możliwość przewożenia dziecka mieszczącego się w przedziale 135–150 cm, na tylnym siedzeniu bez fotelika oraz urządzenia przytrzymującego, jeżeli ze względu na masę i wzrost tego dziecka nie jest możliwe zapewnienie mu odpowiedniego urządzenia. Należy jednak pamiętać, że zmiana ta nie dotyczy przewożenia dziecka na przednim siedzeniu. Bardzo ważne jest również, aby dziecko pod szkołą wysadzać z samochodu od strony chodnika lub pobocza, nie zaś od strony jezdni. Pamiętajmy również, że nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Dziecko, które nie ukończyło 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej (nie dotyczy to strefy zamieszkania i drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych). Bardzo ważnym czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo w ruchu drogowym, jest noszenie elementów odblaskowych.

 

rj

Powrót na górę strony