Poszukujemy informacji dotyczących przedwojennych funkcjonariuszy z powiatu przeworskiego
W tym roku obchodzimy 100. rocznicę powstania Policji Państwowej. Chcąc uczcić pamięć przedwojennych funkcjonariuszy, Komenda Powiatowa Policji w Przeworsku planuje między innymi odsłonięcie tablicy upamiętniającej poległych funkcjonariuszy oraz wydanie okolicznościowego opracowania. Zwracamy się z prośbą do rodzin policjantów z terenu powiatu przeworskiego, którzy w okresie 1919 - 1939 pełnili służbę, o udostępnienie informacji, zdjęć i dokumentów.
Bardzo trudno ustalić straty Policji Państwowej we wrześniu 1939 r. Liczbę poległych i zamordowanych na terenie Polski szacuje się na około 4-5 tysięcy. Do niewoli sowieckiej dostało się prawie 15 tysięcy policjantów, większość z nich trafiła do łagrów, z których już nie wróciła. Komenda Powiatowa Policji w Przeworsku zbiera informacje, zdjęcia i dokumenty dotyczące policjantów, którzy:
- w okresie 1919-1939 pełnili służbę na terenie powiatu przeworskiego,
- urodzili się na terenie powiatu przeworskiego, a w okresie 1919-1939 pełnili służbę na terenie Polski,
- w okresie II wojny światowej zostali zamordowani na Wschodzie w obozach: w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz więzieniach zachodniej Białorusi i Ukrainy, którzy zginęli podczas działań wojennych w 1939 roku oraz tych, którzy przeżyli wojnę, a ich rodziny posiadają materiały, informacje dotyczące ich służby.
Zebrane materiały posłużą do przygotowania tablicy upamiętniającej poległych funkcjonariuszy, wydawnictwa i wystawy. W razie posiadania informacji czy dokumentów oraz ewentualnych pytań, prosimy o kontakt tel. 510 997 577.
Pliki do pobrania
-
Wykaz funkcjonariuszy Policji Państwowej pochodzących, bądź pełniących służbę na obszarze dzisiejszego powiatu przeworskiego, którzy w latach 1939-1941 padli ofiarą sowieckich represji
82 KBWykaz funkcjonariuszy Policji Państwowej pochodzących, bądź pełniących służbę na obszarze dzisiejszego powiatu przeworskiego, którzy w latach 1939-1941 padli ofiarą sowieckich represji