Przerwijmy milczenie - reagujmy na przemoc w rodzinie
Policja – to obok przedstawicieli jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, oświaty i ochrony zdrowia, instytucja, która realizując swe ustawowe obowiązki, reaguje na każdy sygnał dotyczący możliwości wystąpienia zjawiska przemocy w rodzinie. Jeśli jesteś ofiarą takiej przemocy, nie pozostawaj anonimowy i powiadom o tym funkcjonariuszy.
Przemoc w rodzinie — to wszystkie jednorazowe lub powtarzające się działania, lub zaniechania wobec osoby najbliższej, wspólnie zamieszkującej lub gospodarującej, zmuszające ją do zachowań wbrew jej woli, w szczególności narażające ją na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające Jej godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na zdrowiu psychicznym lub fizycznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne.
Bardzo często osoby doświadczając przemocy domowej, z różnych względów chcą pozostać anonimowi, pozwalając w ten sposób agresorowi czuć się bezkarnym. Brak reakcji ofiary, jak również świadków to ciche przyzwolenie na działanie oprawcy. Taka sytuacja może doprowadzić do eskalacji agresji a w konsekwencji tragedii. Przemoc domowa to zjawisko, które się nasila i tylko reakcja na nią może jej zapobiec. Należy pamiętać, że jest wiele instytucji, które w takich sytuacją służą pomocą. Jedna z nich jest Policja, która realizując swe ustawowe obowiązki, reaguje na każdy sygnał dotyczący możliwości wystąpienia zjawiska przemocy w rodzinie.
Pamiętaj! Jeśli jesteś ofiarą takiej przemocy, nie pozostawaj anonimowy i powiadom o tym funkcjonariuszy. Skontaktuj się z najbliższą jednostką Policji, dzielnicowym lub powiadom odpowiednie służby! Im wcześniej to zrobisz, tym wcześniej otrzymasz odpowiednią pomoc.
W przypadku zagrożenia życia lub zdrowia wynikającego ze stosowania przemocy w rodzinie, w pierwszej kolejności należy skorzystać z numeru alarmowego 112, dzięki czemu, osoba dotknięta przemocą otrzyma pomoc szybko.
Wsparcie i pomoc możesz także uzyskać m.in.
• dzwoniąc na telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie. 800 120 002
• pisząc na e-mail: biuro@niebieskalinia.info
• Łącząc się przez SKYPE – jeśli chcesz porozmawiać w języku migowym: pogotowie.niebieska.linia