Rowerzysto, bądź bezpieczny na drodze
Sprzyjająca pogoda sprawia, że na drogach i ulicach pojawia się coraz więcej rowerzystów. Taki środek transportu jest coraz popularniejszy, jednak musimy pamiętać, żeby być bezpiecznym na drodze, nie wystarczy opanowanie techniki jazdy na rowerze, ważna jest również znajomość przepisów ruchu drogowego i stosowanie ich w praktyce.
Rower to jeden z najpopularniejszych środków transportu, szczególnie teraz w okresie wiosenno-letnim. Jest to pojazd, z którego korzystamy dla przyjemności, a coraz więcej osób dojeżdża nim do pracy czy szkoły. Przemieszczając się, za pomącą tego środka transportu, musimy pamiętać, że jesteśmy uczestnikiem ruchu drogowego i obowiązują nas przepisy ruchu drogowego. Pamiętajmy również, że rowerzyści w przypadku udziału w zdarzeniu drogowym są narażeni na poważne w konsekwencjach w skutki, które mogą doprowadzić do utraty zdrowia lub nawet życia. W porównaniu z kierującymi pojazdami mechanicznymi rowerzystów nie chroni karoseria oraz inne systemy bezpieczeństwa.
Rozpoczynając jazdę, sprawdźmy stan techniczny naszego pozjazdu. Szczególną uwagę należy zwrócić na elementy, które mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo, a w szczególności są to sprawne hamulce, oświetlenie oraz dzwonek. Gdy jesteśmy pewni, że nasz pojazd jest sprawny, możemy, rozpocząć jazdę. Zróbmy to zgodnie z przepisami prawa i miejmy „oczy dookoła głowy”, pamiętając, że nie jesteśmy jedynymi użytkownikami dróg. Bardzo ważne są tutaj zachowania innych uczestników ruchu wobec rowerzystów.
Pamiętaj, aby móc poruszać się rowerem po drogach publicznych, to zgodnie z przepisami rower musi być wyposażony w następujące elementy:
- z przodu – co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej;
- z tyłu – co najmniej w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej,
- w dwa przednie i dwa tylne światła kierunkowskazu, barwy żółtej samochodowej; jeżeli konstrukcja roweru lub wózka rowerowego uniemożliwia kierującemu sygnalizowanie przez wyciągnięcie ręki zamiaru zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu;
- co najmniej jeden skutecznie działający hamulec,
- w dzwonek lub inny sygnał o nieprzeraźliwym dźwięku.
Obowiązki i zakazy dotyczące kierującego rowerem lub hulajnogą elektryczną
- Kierujący rowerem lub hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem lub hulajnogą elektryczną, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszemu.
- Dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę
Kierującemu rowerem, hulajnogą elektryczną lub motorowerem zabrania się:
- jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach;
- czepiania się pojazdów.
Dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.
Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy:
- opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;
- szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;
- warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła),
Kierujący rowerem, korzystając z chodnika albo drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać jego ruchu.